Opublikowano

Smród z pyska psa – przyczyny i leczenie

Niewiele zapachów jest tak nieprzyjemnych jak smród z psyka psa. Brzydki zapach powoduje, że zwykłe aktywności takie jak głaskanie i przytulanie są ostatnią rzeczą, którą chciałbyś zrobić. Sprawdź Top polecanych produktów na smród z pyska psa!

Smród z pyska psa jest nie tylko obrzydliwy – może być również oznaką problemu zdrowotnego. Podanie psu miętówki to nie jest najlepszy pomysł. Poświęć chwilę na zbadanie możliwych przyczyn nieświeżego oddechu oraz tego, co możesz zrobić, aby go leczyć i mu zapobiegać.

Przyczyny nieświeżego oddechu u psów

Część właścicieli psów mają tendencję do odrzucania problemu nieświeżego oddechu psa jako objaw naturalnego „psiego oddechu”, ale zazwyczaj za nieprzyjemnym zapachem kryje się poważna przyczyna.

Istnieje wiele powodów, dla których oddech psa może mieć nieprzyjemny zapach, co nazywane jest halitozą. Choroby podstawowe, takie jak choroby nerek i cukrzyca, mogą powodować u zwierząt nieprzyjemny zapach z ust. Dieta i alergie pokarmowe lub niedobór witamin mogą również prowadzić do rozwoju halitozy. Aby ustalić przyczynę śmierdzącego oddechu, pies powinien zostać poddany dokładnemu badaniu fizykalnemu przez lekarza weterynarii w celu określenia podstawowej przyczyny nieświeżego oddechu. Jednak najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psów są choroby zębów. 80% psów przed ukończeniem 3 roku życia wykazuje oznaki choroby zębów.

Higiena jamy ustnej i choroby przyzębia

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psów jest zła higiena jamy ustnej i choroby przyzębia. Podobnie jak u ludzi, odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może prowadzić do rozwoju bakterii powodujących nieświeży oddech. Jeśli Twój pies nie jest fanem gryzienia kości czy specjalnych zabawek dentystycznych, a Ty nie szczotkujesz mu regularnie zębów lub nie zlecasz czyszczenia zębów, to najbardziej prawdopodobną przyczyną nieświeżego oddechu u psa jest odkładanie się płytki nazębnej. Z czasem niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do chorób przyzębia. Zbyt duże nagromadzenie płytki i kamienia nazębnego może odepchnąć dziąsła od zębów, odsłaniając nowe obszary, na których mogą rozwijać się bakterie. To nie tylko powoduje stan zapalny dziąseł psa, ale może prowadzić do powstawania ubytków, infekcji, niszczenia tkanek, utraty zębów, a nawet tworzenia się ropy. Nie trzeba dodawać, że prowadzi to również do bardzo, bardzo nieświeżego oddechu.

Nieprzyjemne zwyczaje żywieniowe

Psy potrafią być obrzydliwe. Czasami ich nawyki przekładają się bezpośrednio na nieświeży oddech. Jeśli Twój pies regularnie trafia do śmieci lub ma dostęp do rozkładających się szczątków zwierzęcych, nieświeży oddech może być wynikiem podjadania bez nadzoru. Psy uwielbiają też kocie kupy, a dom z kotami może być zbyt kuszący dla Twojego psa, aby mógł się im oprzeć. Jest to nie tylko śmierdzące, ale również niehigieniczne. Jakby kocie kupy nie były wystarczająco złe, niektóre psy jedzą swoje własne kupy lub kupy innych psów, co jest stanem zwanym koprofagią, która powoduje nieświeży oddech u psów, a czasami lekkie mdłości u ich przerażonych właścicieli.

Cukrzyca u psa

Jeśli nieświeży oddech Twojego psa ma słodki lub owocowy zapach, koniecznie umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Słodki, owocowy oddech jest objawem cukrzycy, poważnego, ale uleczalnego schorzenia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o innych objawach cukrzycy, na które należy zwrócić uwagę, takich jak częstsze picie i oddawanie moczu, i umów się na wizytę w celu zbadania psa.

Choroby nerek

Pies, który je kupę, może mieć oddech pachnący kupą, ale jeśli oddech Twojego psa pachnie moczem, najprawdopodobniej nie jest to spowodowane piciem przez niego siusiu. Zapach moczu w oddechu Twojego psa jest sygnałem ostrzegawczym choroby nerek i uzasadnia wizytę u lekarza weterynarii. Choroba nerek jest poważna i może być objawem większego problemu medycznego.

Choroba wątroby

Jeśli oddech Twojego psa jest naprawdę nieprzyjemny, a ponadto pies wymiotuje, wykazuje brak apetytu i ma żółty odcień dziąseł, może mieć problem z wątrobą. Podobnie jak choroby nerek, problemy z wątrobą mogą być oznaką poważnych schorzeń, dlatego tak ważne jest, abyś jak najszybciej zabrał swojego psa do lekarza weterynarii lub kliniki pogotowia.

Leczenie nieświeżego oddechu u psa

Ważne jest, aby zrozumieć podstawowe problemy leżące u podstaw nieprzyjemnego oddechu psa, ale to, co naprawdę chcemy wiedzieć, to jak się go pozbyć. Leczenie nieświeżego oddechu u psa zależy od przyczyny, ale na szczęście istnieje całkiem sporo opcji terapii.

Jeśli za nieświeży oddech psa odpowiada płytka nazębna, kamień nazębny i choroby przyzębia, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy pies kwalifikuje się do czyszczenia zębów. Lekarz weterynarii wykona badania krwi, aby upewnić się, że pies poradzi sobie ze znieczuleniem, a wizyta ta jest również doskonałym momentem, aby wykluczyć wszelkie inne potencjalne przyczyny nieświeżego oddechu u psa. Podczas czyszczenia lekarz weterynarii może być zmuszony do usunięcia luźnych lub uszkodzonych zębów, w zależności od zakresu choroby przyzębia.

Jeśli chodzi o podjadanie bez nadzoru, zabezpieczenie śmietnika i ograniczenie psu dostępu do nieprzyjemnych znalezisk na zewnątrz, takich jak np. padlina, rozwiąże ten problem. Umieszczenie kuwety poza zasięgiem psa jest prostym rozwiązaniem, które eliminuje spożywanie kocich odchodów, chyba że koty również robią kupy na zewnątrz, a sprzątanie bezpośrednio po swoim psie może pomóc w zapobieganiu koprofagii. Dodatkowo warto zastosować naturalne sposoby takie jak podanie żwaczy wołowych (suszonych żołądków wołowych) lub specjalnych preparatów w tabletkach – np.: Flawtiol Deo.

Cukrzyca, choroby nerek i wątroby to schorzenia, które wymagają leczenia przez lekarza weterynarii. Kiedy problem zostanie rozwiązany, nieświeży oddech u psa również powinien zniknąć.

Polecane produkty na nieświeży oddech psa

Polecane produkty służą zarówno zwalczaniu problemu jak i profilaktyce. Jeśli chodzi o preparaty w tabletkach to można wybrać Dr Seidel Flawitol z serii Deo lub też produkt Mikita Dezo Tabs. Oba dzięki odpowiednim składnikom aktywnym pomagają zwalczyć brzydki zapach. Pomocny może się okazać również spray Deo, który dzięki łatwej formie aplikacji sprawdza się u psów, które mają problem z przyjmowaniem tabletek. Podobnie warto wspomnieć o Paście Deo – jest to produkt, który nie wymaga szczotkowania. Wystarczy palcem nałożyć pastę na zęby zwierzęcia. Jeśli chodzi o ścieranie płytki nazębnej to więcej na ten temat znajdziesz w artykule na temat szczotkowania zębów u psa. Możesz wybrać gryzaki w formie zabawki np. miętowe Rugbby z kolcami lub też gryzaki w formie przysmaku – tu szczególnie polecamy bezmięsne produkty Whimzees.

Zapobieganie nieświeżemu oddechowi u psów

Najprostszym sposobem zapobiegania nieświeżemu oddechowi u psa jest regularne szczotkowanie jego zębów. Szczotkowanie zębów redukuje płytkę nazębną i sprzyja lepszej higienie jamy ustnej, podobnie jak u ludzi, a przy odrobinie treningu większość psów uczy się czerpać przyjemność ze szczotkowania zębów. Pasta do zębów dla psów została opracowana z myślą o psach. Nigdy nie myj zębów psa pastą przeznaczoną dla ludzi, ponieważ może ona zawierać składniki toksyczne dla psów, takie jak ksylitol.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z pyska szczeniaka

Zapewnienie psu dużej ilości zabawek do żucia i przysmaków dentystycznych pomaga mu w naturalny sposób dbać o zęby. Żucie zapobiega odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego oraz łagodzi nudę, dzięki czemu pies jest zdrowy i szczęśliwy. Upewnij się tylko, że wybierasz zabawki do żucia odpowiednie dla wielkości i wieku Twojego psa.

Małe rasy mogą wymagać więcej opieki dentystycznej niż duże rasy, ponieważ są bardziej podatne na choroby przyzębia. Małe rasy mają zęby położone bliżej siebie, co sprzyja odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego, dlatego upewnij się, że od najmłodszych lat zapewniasz im dużo zabawek do żucia i regularnie szczotkujesz zęby.

Karmienie psa wysokiej jakości zbilansowaną dietą, zapewnienie mu dużej ilości ruchu i regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii mogą pomóc w zapobieganiu schorzeniom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca. Ponadto, utrzymywanie psa w zdrowiu pomaga uniknąć wielu innych problemów zdrowotnych i może pomóc lekarzowi weterynarii wykryć podstawową przyczynę nieświeżego oddechu Twojego psa, zanim stanie się on zbyt poważny.

Pożegnaj się z problemem nieświeżego oddechu u swojego psa już dziś, umawiając się na wizytę u lekarza weterynarii w celu omówienia możliwych przyczyn nieświeżego oddechu u psa i możliwości leczenia. Podobnie jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie, dlatego kup tubkę pasty do zębów dla psów i zacznij szczotkować zęby swojego psa przynajmniej raz dziennie, aby zapobiec próchnicy jamy ustnej.

Zapach ryby z pyska psa

Jednym z głównych powodów, dla których oddech psa pachnie jak ryba, jest w rzeczywistości jeszcze bardziej obrzydliwy niż sama ryba. Psy mają dwa gruczoły odbytowe graniczące z odbytem – jeden na godzinie piątej, a drugi na siódmej. Kiedy te gruczoły są „wyciskane”, wydzielają bardzo ostry, rybny zapach. Kiedy Twój pies przystępuje do czyszczenia się językiem, zapach ten przenosi się do jego pyska.

Zapach ten zawiera informacje chemiczne dotyczące wieku psa, jego płci, stanu emocjonalnego i nie tylko, są wychwytywane, kiedy Twój pies czuje zapach wydzieliny z odbytu innego psa. Psy w naturalny sposób wydalają wydzielinę z odbytu podczas wypróżniania się. Jednak niektóre psy – zwłaszcza małe rasy – mają problemy z wypróżnianiem się, co powoduje wzrost ciśnienia. Aby zmniejszyć to ciśnienie, psy te poruszają tyłkiem po podłodze lub szturchają się w tylne części ciała.

Jeśli jesteś odważny, możesz sam spróbować delikatnie wycisnąć gruczoły odbytowe, wywierając na nie nacisk. Najlepszym miejscem do tego jest wanna – tuż przed kąpielą. Załóż rękawiczki i użyj papierowych ręczników, aby utrzymać wydzielinę w ryzach. Podnieś ogon, sięgnij w okolice gruczołu i pociągnij do przodu. Możesz też zlecić wykonanie tej procedury swojemu psu groomerowi lub weterynarzowi.

Inny powód rybnego zapachu z pyska psa to dieta. Niektórzy właściciele psów dają swoim psom olej rybny, który zawiera kwasy omega-3 i omega-6, które są świetne dla psów dla zdrowego rozwoju komórek. Co prawda, zapach ze zdrowego układu pokarmowego psa nie powinien dostarczać zapachu do jamy ustnej, ale należy pamiętać, że psom również może „się odbijać”. Łosoś i inne ryby są również zazwyczaj używane jako składniki suchej karmy dla psów. Sprawdź, czy na liście składników karmy Twojego psa znajdują się ryby lub owoce morza. Mogą one również być prawdopodobnym źródłem rybnego zapachu.

Brzydki zapach z pyska szczeniaka

Oprócz przyczyn nieświeżego oddechu u dorosłych psów, które opisane zostały wyżej, istnieją również takie, które są charakterystyczne wyłącznie dla szczeniaków. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego, złego lub innego oddechu u szczeniąt jest ząbkowanie.

W zależności od rasy u niektórych szczeniąt jest to bardziej wyraźne zjawisko niż u innych. W miarę jak szczenię oddala się od odstawienia od piersi i znajduje się na etapie prawdziwego ząbkowania, jakość oddechu ulega zmianie. Kiedy szczeniakowi wyrzynają się zęby, może pojawić się stan zapalny, który powoduje nieprzyjemny zapach. Czasami ząb ma trudności z przebiciem się, ząb mleczny u szczeniaka może się złamać, lub szczeniak może ząbkować tak bardzo na zabawkach lub smakołykach, że powoduje to opuchnięcia i stany zapalne dziąsła.

W większości wypadków jest to oczywiście problem przejściowy i wraz z czasem rozwiązuje się sam.

  • Małe (mleczne) zęby zaczynają wyrzynać się w 2 lub 3 tygodniu.
  • Wszystkie 28 zębów mlecznych jest w 5 lub 6 tygodniu.
  • Zęby mleczne zaczynają wypadać w tygodniach 12-16.
  • Zęby dorosłe pojawiają się w wieku 6 miesięcy.

Halitoza u psów

Halitoza u psa jest nieprzyjemnym zapachem pochodzącym z jamy ustnej. Halitoza jest spowodowana przez:

  • bakterie związane z płytką nazębną
  • kamień nazębny
  • rozkładające się cząsteczki jedzenia zatrzymane w kieszonkach przyzębnych
  • uporczywe krwawienie spowodowane zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • martwica tkanek (obumieranie tkanek) spowodowana guzami jamy ustnej

Najczęstszą przyczyną halitozy u psów są choroby przyzębia wynikające z odkładania się płytki nazębnej (biofilmu) i kamienia nazębnego. Biofilm płytki nazębnej tworzy się na świeżo wyczyszczonym i wypolerowanym zębie, gdy tylko pies zaczyna się ślinić. W ciągu kilku dni płytka staje się zmineralizowana, tworząc szorstki kamień nazębny, który gromadzi więcej płytki nazębnej i powoduje zapalenie dziąseł (gingivitis). W miarę starzenia się płytki nazębnej i postępu zapalenia dziąseł w zapalenie przyzębia (utrata podparcia dla zębów), flora bakteryjna zmienia się z dobrych bakterii na bakterie niszczące.

Główną przyczyną nieświeżego oddechu u psów są bakterie powodujące próchnicę, w wyniku której powstają śmierdzące związki siarki. Lotne związki siarki mogą również odgrywać rolę w chorobach przyzębia wpływając na integralność bariery tkankowej, pozwalając endotoksynom (część bakterii) produkować destrukcję przyzębia, endotoksemię (endotoksyny we krwi) i bakteriemię (bakterie we krwi).

Jak leczy się halitozę u psa?

Leczenie halitozy u psa polega na wyeliminowaniu przyczyny (przyczyn). Po pierwsze, zęby muszą być dokładnie wyczyszczone i wypolerowane w znieczuleniu ogólnym. Czyszczenie usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny powyżej i poniżej linii dziąseł (za pomocą instrumentów ręcznych i końcówek skalera przeznaczonych do stosowania pod linią dziąseł).

Często zdarza się, że zęby dotknięte zaawansowaną chorobą przyzębia wymagają ekstrakcji.