Karmy mokre dla kotów

Wyświetlanie 1–24 z 33 wyników

Wyświetlanie 1–24 z 33 wyników

Zalety stosowania diety opartej o mokrą karmę dla kota

Karmy mokre dla kotów stanowią jeden z dwóch podstawowych typów pokarmu w kociej diecie. Odpowiadają nie tylko za dostarczenie zwierzęciu wartości odżywczych, ale również nawodnienie jego organizmu; koty z natury piją niewiele wody, a mokra karma pomaga im utrzymać optymalny poziom nawodnienia, zmniejszając ryzyko problemów z nerkami.

W przeciwieństwie do karmy suchej, tutaj dużo rzadziej dzieli się karmę na podtypy, kierujące ją do grup ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Jedyny podział, który pojawia się stosunkowo często, to ten na karmę dla kociąt i dorosłych kotów, podyktowany dużą różnicą w zapotrzebowaniu kalorycznym i witaminowym. Wynika to z tego, że karma mokra jest dużo bardziej uniwersalna i powinna pasować do diety większości zwierząt, o ile przestrzegane jest odpowiednie porcjowanie. To z kolei określone jest indywidualne dla każdej karmy, a dokładna wielkość i ilość porcji powinna być zależna od wieku, wagi i poziomu aktywności kota.

Galaretka, sos czy pasztet?

Jeśli chodzi o karmy mokre dla kotów, dużo ważniejszym podziałem jest ten na formę pokarmu. Najczęściej spotykane są trzy rodzaje mokrej karmy: w sosie, w galarecie i w pasztecie. Wiele zwierząt ma swoje własne preferencje co do formy karmy, a ponadto ich skład może się skrajnie różnić, przez co każdy właściciel powinien zwracać uwagę na to, jaki mokry pokarm serwuje swojemu pupilowi. Najchętniej jedzona przez koty jest karma mokra w formie kawałków w sosie np. dania Dolina Noteci lub w galarecie, również dobrze przyswajana przez młode kocięta. Z kolei pasztet zazwyczaj cechuje się dużą zawartością mięsa i niezbędnych składników odżywczych, których nie może zabraknąć w kociej diecie. Wybór formy mokrej karmy powinien być więc oparty również o wiek kota i poziom jego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Choć mokra karma pomaga nawodnić koci organizm, nie jest w stanie w pełni zastąpić wody pitnej, do której zwierzę musi mieć stały dostęp. Ponadto mokry pokarm powinien być łączony z suchą karmą i przekąskami, tak aby dostarczyć kotu substancji odżywczych w różnorodnej formie.