Higiena kotów

Wyświetlanie 1–24 z 41 wyników

Wyświetlanie 1–24 z 41 wyników

Higiena to nieodzowny element życia zarówno dla człowieka jak i dla większości zwierząt domowych. Znanych jest wiele gatunków zwierząt, którym ze śmiałością można przypisać miano „czyściochów”. Częste a zarazem urocze, lub komiczne zabiegi higieniczne zauważamy na przykład u chomików, lecz dzisiaj skupimy się na nieco większych pieszczochach, które towarzyszą człowiekowi w zaciszu domowym od dawnych lat, czyli na kotach. Te niewielkie, intrygujące swoimi zadziornymi charakterami ssaki są wręcz uczulone na punkcie własnej dbałości o higienę osobistą. Czy jednak ten fakt powinien przysłaniać właścicielowi ingerencję w higienę kotów?

Pielęgnacja kotów długowłosych

Nie zawsze koty będą w stanie same zadbać o dokładną higienę sierści, którą mogą utrudniać warunki udomowionego stylu bytu. Należy pamiętać o dokładnym rozczesywaniu sierści szczególnie tych kotów, które mogą pochwalić się długim włosiem. Same nie będą w stanie pozbyć się sklejonych lub mocno splątanych kołtunów. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej szczotce lub grzebieniu do czesania sierści. Niekiedy takie zabiegi mogą nie wystarczać ze względu na ciekawski temperament tych czworonogów, które nadzwyczaj lubią zbadać każdy zakamarek domu, którego są mieszkańcami. To może prowadzić do zabrudzenia włosia zwierzęcia różnego rodzaju płynami, brudem, tłuszczem, kurzem czy nawet artykułami rysowniczymi. Wówczas dla bezpieczeństwa i higieny kota należy (oczywiście wbrew jego upartym upodobaniom) zafundować mu kąpiel. W tym przypadku trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniego szamponu lub płynu do kąpieli dla kotka, który będzie wykazywał odpowiednie pH dla skóry zwierzęcia i nie spowoduje jej podrażnienia. Jednakowoż należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa podczas kąpieli, gdyż drażliwe dla kota będzie dostanie się wody i szamponu do uszu oraz noska. Warto również zwrócić uwagę na sierść naszego zwierzęcia, w celu znalezienia ewentualnych pasożytów (jak na przykład pchły) lub chorób skórnych takich jak świerzb i innych. Wówczas poza wizytą u weterynarza dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie specjalistycznego szamponu insektobójczego, obroży odstraszającej pchły i inne pasożyty zewnętrzne lub zastosowanie wcieranej maści chroniącej przed atakiem lub pozbywającej się obecnych już, nieproszonych gości.

Pielęgnacja kocich pazurów

Innym ważnym aspektem higieny tych zaskakujących czworonogów, jest higiena łapek i pazurków. Przez nadmierne udomowienie kotów, po każdej ich wizycie na zewnątrz można spodziewać się różnych niespodzianek, jak drzazgi, czy kleszcze. Wówczas warto pomyśleć o zakupie specjalistycznych szczypiec, które na wzór pęsety ułatwią właścicielowi pozbycie się niechcianych, nabytych przez kotka ciał obcych w łapkach i ich okolicach. Często zauważalnym zjawiskiem dla właściciela kota, jest proces ostrzenia przez niego pazurków. By uniknąć szkód materialnych w postaci zniszczonego dywanu lub tapicerowanego wypoczynku, będzie trzeba kocie królestwo wyposażyć w drapak. Niekiedy jednak bardziej charakterne koty uznają swoich właścicieli za idealny obiekt do wbicia swoich małych szponów, w celu wyłudzenia uwagi lub kolejnego posiłku. Może stać się to problematyczne, gdy kot towarzyszy małym dzieciom. Dobrym rozwiązaniem może okazać się odpowiednie skrócenie pazurków zwierzęcia przy użyciu odpowiednich obcinaczy lub pilniczków. Należy jednak pamiętać o szczególnej ostrożności i wykonywaniu tego zabiegu zgodnie z zaleceniami weterynarza, by nie wyrządzić kotu niechcianej krzywdy.

Pomimo czystego stylu życia i dużej higieny kotów, nie zawsze będą one w stanie zadbać o siebie w należyty sposób. Warunki domowe mogą utrudniać zwierzęciu wykonanie odpowiednich zabiegów na sierści lub łapkach. Trzeba więc pamiętać o odpowiedniej pomocy dla tych miauczących stworzeń, by nie musiały borykać się z żadnym z wyżej opisanych problemów.