Kuwety dla kotów

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Kocia toaleta jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia domu. Aby całkowicie spełniała swoją funkcję, musi zostać umieszczona w spokojnym, ustronnym miejscu, aby żadne czynniki nie zniechęcały, ani nie zakłócały kotu momentu korzystania ze swojej toalety. Bardzo ważnym jest, aby oddzielić kuwetę od innych kocich akcesoriów – misek czy zabawek. Początkujący właściciele kotów często błędnie tworzą „koci zakątek”, ustawiając w niewielkiej odległości wszystkie zakupione dla kota produkty – kuwetę, drapak, miejsce na jedzenie czy zabawki. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ koty to niezwykle czyste zwierzęta i zdecydowanie nie będą wypróżniać się w miejscu swojego odpoczynku czy posiłku. Z uwagi na wybredną naturę czworonogów należy pamiętać o codziennym sprzątaniu kuwety i wybieraniu z niej zbrylonych fragmentów oraz odchodów. Po każdym sprzątaniu dodajemy świeżego żwirku, a cała kuweta powinna być regularnie czyszczona raz w tygodniu.

Na początku zachęcamy do przetestowania, który żwirek będzie odpowiedni dla naszego podopiecznego. Najczęściej wybór pada na żwirki zbrylające na bazie betonitu lub naturalnych włókien roślinnych, jednak istnieje spora szansa, że z jakiegoś powodu kot nie zaakceptuje wypełnienia kuwety i będzie załatwiał się poza nią. Na szczęście, na rynku istnieje wiele różnych rodzajów żwirku, o różnych stopniach zmielenia, dzięki czemu każdy właściciel dobierze coś odpowiedniego dla swojego kota.

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem przy wyborze kuwety jest jej wielkość. Wiemy, że niektóre modele kuwet nie wydają się zbyt atrakcyjne i mogą zepsuć ogólne wrażenie wizualne pomieszczenia. Mimo wszystko zachęcamy do wyboru kuwety odpowiedniej dla kota – zwierzę musi mieć w kuwecie swobodę poruszania, móc spokojnie obrócić się i zakopać swoje odchody. Dlatego, jeśli wahasz się między rozmiarami kuwety, lepiej wybrać te większą. Pamiętaj także, że ilość kuwet jest uzależniona od ilości kocich użytkowników. Nie wszystkim kotom przeszkadza dzielenie kuwety, niestety trafiają się wyjątkowo wybredne osobniki i lepiej być na to przygotowanym.

Kuwety kryte

Są to zdecydowanie najpopularniejsze modele kuwet. Zapewniają dużą intymność wszystkim użytkującym ją kotom. Są bardzo estetyczne, pochłaniają więcej nieprzyjemnych zapachów i ukrywają odchody przed wzrokiem domowników. Posiadają dużą podstawę i wysoki tył, co zabezpiecza przed brudzeniem obszaru w którym stoi kuweta. Bardzo często w górnej pokrywie umieszczone jest miejsce na filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Może występować z wahadłowymi drzwiczkami z przodu lub boku kuwety, a czasem z drzwiczkami od góry, który ochronią zawartość kuwety przed ciekawskim nosem psa.

Kuwety odkryte czyli otwarte

Jest to rodzaj kuwety, do której koty dostają się najłatwiej i najszybciej. Zalecana jest jako pierwsza kuweta dla kociąt, do nauki korzystania z niej. Kuweta ta jest niezwykle łatwa w czyszczeniu jak i przenoszeniu. Usunięcie żwirku jak i umycie kuwety odbywa się błyskawicznie, gdyż nie zawiera żadnych dodatkowych elementów, na których trzeba by było się skupić. Występują w różnych rozmiarach i łatwo można dla nich znaleźć miejsce w domu. Niektóre modele posiadają wyższe niż w standardzie krawędzie, co dodatkowo zabezpieczy żwirek przed wysypywaniem w trakcie zakopywania. W przypadku tej kuwety zaleca się stosowanie produktów mających na celu neutralizowanie zapachów. Można wykorzystać spraye lub preparaty w formie zasypek np.: Super Benek czy Mr Smell.

Kuwety narożne

Kuweta narożna jest to model z trójkątnych dnem. Są przeznaczane do stawiania w kątach mieszkania, dlatego sprawdzą się do małych pomieszczeń lub organizacji cichego miejsca dla kota. Występują zarówno w wersji zamkniętej jak i otwartej. Sprawdzą się też przy problemie oznaczania ścian mieszkania przez koty.

Samoczyszczące kuwety dla kota

Jest to dosyć innowacyjne kuwety, które niwelują konieczność wybierania zbrylonych części żwirku. Są zbudowane najczęściej z dźwignią lub przyciskiem. Po uruchomieniu, kuweta przesiewa żwirek i usuwa zużyte fragmenty do wbudowanej szuflady, którą wystarczy wysunąć i wyrzucić jej zawartość.

Kuwety XXL

Największe modele kuwet polecamy zarówno kotom otyłym, schorowanym oraz starszym, które mają utrudnione codzienne poruszanie się i wymagają więcej spokojnej przestrzeni. Jedna duża kuweta to także świetne rozwiązanie dla kociego rodzeństwa.