Żywienie kotów

Wyświetlanie 1–24 z 78 wyników

Wyświetlanie 1–24 z 78 wyników

Posiadanie zwierzaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Milusiński wymaga nie tylko zabawy i pieszczot, ale i również zbilansowanej, zdrowej diety która będzie dostosowana do wszystkich jego potrzeb. Dobierając pożywienie dla naszego kota powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na jego wiek oraz zdrowie.

Czym nie powinno się karmić kota?

Choć dla ludzi są to smakołyki – dla kota mogą być szkodliwe, wręcz niebezpieczne.

 • Czekolada oraz kofeina – są bardzo toksyczne dla tych czworonogów. Każdy produkt zawierający te dwa składniki powinien być bezwzględnie wyeliminowany z diety naszego pupila. Skonsumowanie nawet niewielkich ilości może prowadzić do pobudzenia kota, problemami z oddychaniem, zaburzeniami pracy serca, wymiotów oraz biegunek, a w skrajnych przypadkach – do śmierci.
 • Winogrona, rodzynki – wywołują dolegliwości równie niebezpieczne jak w przypadku zjedzenia czekolady.
 • Czosnek, cebula i szczypiorek – już niewielkie ilości powodują poważne zaburzenia w pracy serca oraz nerek.
 • Pestki owoców – zawierają substancję mogącą doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.
 • Awokado – zawiera trującą dla zwierząt persynę.
 • Orzechy makadamia – powodują poważne zatrucie pokarmowe.
 • Etanol, ksylitol – mogą doprowadzić nawet do śpiączki kota.

Gotowe karmy dla kota

Karmy dla kota – zarówno te suche jak i te mokre – są przygotowane w taki sposób, aby dostarczyć naszemu podopiecznemu w dziennej porcji wszystkie składniki odżywcze, jak i również potrzebną energię. Gotowe karmy są idealnie zbilansowane, jednak między sobą różnią się chociażby ze względu na ilość mięsa, teksturę czy wilgotność. Łączenie tych dwóch rodzajów pożywienia pozwala na idealne skomponowanie posiłku kota, a także wykorzystanie wszystkich zalet tych dwóch karm. Karmy mokre zawierają w sobie dużą ilość wody, co pozwala na odpowiednie nawodnienie pupila. Prócz tego zapobiegają otyłości oraz nadwadze, a co wa tym idzie – pomagają utrzymać kota w dobrej, zdrowej formie. Z kolei karma sucha jest idealna jeżeli chodzi o utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej zwierzaka. Plusem jest również na pewno jej trwałość i łatwość przechowywania.

Kotom również należy się od czasu do czasu jakiś smaczny kąsek. Wybierając przekąskę warto kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim składem. Ten rarytas ma przede wszystkim dostarczyć naszemu kotu składników odżywczych. Co jest bardzo ważne – przekąska absolutnie nie może zastępować pełnowartościowego posiłku, a jedynie powinna urozmaicić dietę pupila i dostarczyć mu dodatkowe witaminy i suplementy. Na rynku jest całe mnóstwo dodatkowych przekąsek. Można wybrać te wzmacniające zęby, wpływające na wygląd i kondycję sierści czy te odkłaczające. Form i smaków jest również bardzo dużo – rybki, paszteciki, chrupeczki. Przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim potrzebami kota oraz jego… upodobaniami.

Jaką miskę dla kota wybrać?

Wbrew pozorom wybór miski wcale nie jest tak bardzo oczywisty. Na pewno nie mogą być one za duże, gdyż pozostawiony pokarm czy woda będą się szybko psuć. Jaką więc wybrać?

 • Miski z dozownikiem – najczęściej wykonane z plastiku, jednak ich trwałość jest niewielka. Nie są raczej odpowiednie dla osób, które dużo podróżują i zabierają pupila ze sobą.
 • Miski ceramiczne – bardzo ciężkie i niezbyt trwałe. Z drugiej strony dzięki swej wadze nie wędrują w czasie posiłku, co umożliwia kotom spokojniejszą konsumpcję.
 • Miski metalowe – są łatwe w utrzymaniu czystości a ich koszt nie jest duży. Dzięki różnym rozmiarom można dostosować miskę do wagi kota. Kupując miskę metalową warto wybrać miskę Barry King na gumowej podstawie.
 • Miski na stojaku – rewelacyjne dla kotów w sile wieku oraz schorowanych. Zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, przez co ich trwałość jest największa.
 • Miski automatyczne, miski z czujnikiem ruchu – bardzo praktyczne, jednak ich cena jest dość wysoka. Idealna dla osób zapracowanych, które nie zawsze mają możliwość nakarmienia kota o stałej porze.