Żwirki dla kotów

Jako jedną z zalet posiadania kota niewątpliwie możemy uznać załatwianie jego potrzeb fizjologicznych do kuwety. Niezależnie od tego czy wybraliśmy kuwetę otwartą czy kuwetę krytą Sum Plast nie musimy martwić się o problem spacerów w czasie deszczu tak jak to dzieje się w wypadku psów. Nauczenie kociąt korzystania z kuwety nie jest trudne, ale może być czasochłonne. Dlatego też warto dobrać żwirek dla kotów, który będzie odpowiadał potrzebom naszego pupila.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żwirku?

Z pewnością powinniśmy uwzględnić nie tylko koszt, ale też wielkość ziaren żwirku, ze względu na możliwość poranienia opuszek łap młodych kociąt. Nasz pupil może się zrazić do kuwety i nie będzie chciał z niej korzystać, ponieważ duże ziarna żwirku silikonowego będą uwierać go w łapy. Dla młodych kociąt oraz kotów ras długowłosych powinniśmy wybierać jak najdrobniejsze żwirki, aby granulki nie przyczepiały się do włosów na łapach czy też nie obklejały poduszek łap.

Rodzaje żwirków dla kota

Silikonowy. Są zachwalane przez właścicieli kotów, ponieważ wchłaniają nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemny zapach. Gdy zajrzymy do kuwety w celu jej sprzątnięcia, na pierwszy rzut oka widzimy, w którym miejscu zwierzę oddało mocz i możemy sprzątnąć to miejsce, co pomaga w zachowaniu czystości kuwety. Możemy wybrać żwirek zapachowy i bezzapachowy. Ten pierwszy dostępny jest w bardzo wielu wariantach zapachowych. Występuje w wersji standardowej oraz tzw. gwiezdny pył, szczególnie polecany dla kotów długowłosych, a także dla młodych kociąt. Ceny są najwyższe w porównaniu do innych rodzajów żwirków, bo płacimy za ograniczenie naszej pracy przy sprzątaniu kuwety do minimum. Żwirek silikonowy nie pyli i łatwo go sprzątnąć. Nie jest on biodegradowalny i nie powinien być spuszczany w toalecie, ponieważ się nie rozpuszcza i może zapychać kanalizację. Pomimo ceny jest to produkt wysokiej klasy, wybierany często przez właścicieli kotów. Najpopularniejsze marki: Benek, Calitti, Chico, Hilton.

Bentonitowy. Jest to produkt przystępny cenowo i bardzo popularny, ponieważ toleruje go większość kotów. Nie jest biodegradowalny i nie można go spuszczać w toalecie. Przy rozsypaniu z kuwety pozostawia brudne ślady i niestety dosyć mocno pyli. Występuje w różnych gramaturach i zapachach oraz w wersji bezzapachowej. Przy kontakcie z płynami, pochłania je i rozpada się w małe drobiny, osadzając się na dnie kuwety. Jego cena jest niska w stosunku do wydajności takiego żwirku. Dzieli się na zbrylający i niezbrylający. Najpopularniejsze marki: Benek, Calitti, Bazyl, Flora Zoo.

Drewniany. Jest to produkt biodegradowalny i wyprodukowany z naturalnych materiałów, takich jak włókna drewniane, kolby kukurydzy czy papier. Pochłania zapachy, można go spuszczać w toalecie, ale należy upewnić się, sprawdzając informację na opakowaniu. Dzieli się na zbrylające i niezbrylające. Występuje w różnych wielkościach granulek, jak na przykład wałeczki różnej średnicy lub typowe granulaty. Nie każdy kot go zaakceptuje, ze względu na dosyć silny zapach drewna. Może być to istotna kwestia, zwłaszcza przy kotach wychodzących. Powinniśmy sprzątać go częściej niż w przypadku żwirków silikonowych. Popularne marki: Cat’s Best, Super Pinio, Norka Cats.

Utrzymanie czystości w kuwecie

Bez względu na to, jaki rodzaj żwirku wybierzemy, powinniśmy każdego dnia regularnie usuwać zanieczyszczenia z kuwety. Nie tylko ze względu na higienę oraz przykry zapach, ale także z uwagi na zdrowie kota i jego komfort. Długo nieczyszczona zawartość kuwety, w której znajduje się chociażby koci mocz, może powodować podrażnienia wrażliwych łap młodych kociąt, ale też dorosłych kotów. Ponadto, kot jest czyściochem i mocno zanieczyszczony żwirek będzie go odpychał, przez co nasz pupil może załatwić się poza kuwetą. Żwirki dla kotów, występujące na rynku, pozwalają nam na dobranie najkorzystniejszego produktu ze względu na cenę oraz właściwości. Dzięki temu możemy wybrać żwirek, który pomoże w zachowaniu czystości kuwety oraz ograniczy nieprzyjemne zapachy.