Opublikowano

Czy psy mogą jeść fast food?

Chyba każdy słyszał o tym, że czekolada może być szkodliwa dla psów. A co z innymi produktami spożywanymi powszechnie przez ludzi? Czy, dajmy na to, fast food może zaszkodzić psu?

Niepożądane składniki diety fast food dla psa

Te same produkty, które czynią fast food mało zdrowym dla ludzi będą wywierały niekorzystny wpływ na zdrowie psa. Mowa tu oczywiście o soli i cukrach prostych, które sprawiają, że burgery czy frytki są tak uzależniające. Sól i cukier doskonale podbija smak i sprawia, że chętniej je spożywamy.  

Kolejnym składnikiem odżywczym są węglowodany, które znajdują się głównie w sosach  (keczup, musztarda) oraz pieczywie. Bułki hamburgerowe są oczywiście wytworzone ze zbóż, które nie są odpowiednie dla psiej diety. Podobnie frytki wytworzone z ziemniaków z pewnością nie wywrą pozytywnego wpływu na układ pokarmowy psa.

Czy psy mogą jeść fast food?
Czasem naprawdę trudno odmówić naszemu przyjacielowi wspólnej przyjemności – szczególnie kiedy patrzy błagalnym wzrokiem.

Czy jednorazowe podanie produktów z menu popularnej sieci fastfood może zaszkodzić?

Oczywiście jeśli zdarzy się, że pies przechwyci resztki hamburgera z twojego talerza lub zje kawałek kotleta to nie przyniesie to dotkliwych konsekwencji. Może pojawić się luźny stolec, tak samo jak w przypadku uczulenia na zboża. Stałe podawanie diety opartej na dużej ilości cukru i soli z pewnością przyniesie wiele negatywnych skutków. Choroby jamy ustnej w tym nieświeży oddech, problemy układu krwionośnego i otyłość w przypadku małego ruchu to tylko najlżejsze z nich.

A co z domowymi obiadami – czy domowe jedzenie szkodzi psu?

Domowe jedzenie, na ogół uważane za zdrowsze niż fast food nigdy nie zastąpi pełnowartościowej diety. Karmienie resztkami ze stołu to zachowanie nieodpowiedzialne. Podobnie jak w diecie fast food również w daniach spożywanych w domu znajdziemy wiele cukrów prostych, zbóż, soli i konserwantów. Na całe szczęście czasy, kiedy do psiej miski trafiały resztki ze stołu okraszone namoczonym chlebem z wodą już odchodzą.

Czy istnieje zdrowa alternatywa?

Dla tych, którzy uwielbiają rozpieszczać swoje psy, producenci rynku zoologicznego przygotowali kilkanaście produktów, które naśladują popularne dania “niezdrowej kuchni”. Czy jako przekąskę można podać psu pop corn? Oczywiście jeśli będzie to pop corn dla psa przygotowany specjalnie dla czworonoga z wątróbki . Szkodliwa dla psów czekolada? Proszę bardzo – czekolada dla psa przygotowana w taki sposób, aby zredukować w niej zawartość teobrominy. A może słone przekąski na filmowy wieczór? Chipsy pomidorowe lub z kurczakiem dla psów z dodatkiem ziół: pietruszki  i rozmarynu – brzmi przepysznie.

No i przysłowiowa wisienka na torcie – Chicken Burger dla psa – wygląda i smakuje jak prawdziwy, ale nie zawiera dodatku cukru, jest bezglutenowy i bogaty w białko. Zawiera kotlet z mięsa kurczaka a ponadto dzięki zawartości skóry wołowej doskonale ściera płytkę nazębną.