Opublikowano

Pchły, kleszcze i inne pasożyty zewnętrzne u psa i kota


Z ostatniego wpisu na naszym blogu mogliśmy dowiedzieć się co nieco o pasożytach wewnętrznych żyjących w organizmach naszych psów i kotów. Wiemy już, że mogą być one bardzo niebezpieczne dla naszych pupili oraz dla nas samych. A co z żyjątkami bytującymi na skórze, w sierści naszych zwierzaków. Czy one również im zagrażają?


Jakie pasożyty zewnętrzne mogą zaatakować nasze zwierzęta?


Liczne pasożyty tylko czyhają, by uprzykrzyć życie naszym czworonogom. Najpopularniejszymi z nich są między innymi:


Pchły – przez wielu uważane za niegroźne stworzenia, które wywołują głównie świąd u naszego pupila, jednak inwazja pcheł może być bardzo groźna. Pchły osiągają wielkość 1,5-3 mm długości. Dorosłe osobniki mają barwę czarną lub brązową. Objawem tego, że pies czy kot jest nosicielem pcheł jest świąd. Podrażnienia powstałe na skutek ugryzienia oraz reakcja alergiczna, występująca u wrażliwych psów, prowadzą do nawracającego zapalenia i świądu, a to z kolei – do wtórnego uszkodzenia skóry i wypadania sierści.


Jakie choroby mogą wywołać pchły?


Najczęstszą chorobą, którą powodują pchły, u psów i kotów, jest alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Choroba ta objawia się głównie świądem, lecz także niepokojem, ciągłym szukaniem sobie miejsca, nadmierną pielęgnacją sierści, zmianami skórnymi, uszkodzeniem skóry.


Kolejną bardzo poważną chorobą przenoszoną przez pchły jest tasiemczyca. Jak wspominaliśmy o tym we wpisie o pasożytach wewnętrznych, pchły mogą przenosić jaja tasiemca, które po przedostaniu się do organizmu naszego zwierzęcia powodują rozwój tego pasożyta i niosące z tym niebezpieczne skutki zdrowotne.


Szczególnie u młodych psów czy kotów niebezpieczeństwem ze strony dużej inwazji pcheł jest duży ubytek krwi, który może skutkowań niedokrwistością. Wywołuje apatię, zmniejszony apetyt, zwolnione tempo wzrostu i rozwoju zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmieci.


Kleszcze – to pajęczaki żywiące się krwią i płynem limfatycznym swoich żywicieli. Najbardziej lubią przebywać na obrzeżach lasów, łąkach, polanach czy parkach. To właśnie w tych miejscach nasze zwierzaki lubią najbardziej biegać i się bawić. Kiedy kleszcz dostanie się już na naszego psa czy kota, najchętniej wyszukuje miejsc okryte cienką skórą, dobrze ukrwioną, z mniejszą ilością sierści (pachwiny, uszy, brzuch). Gdy tylko zobaczymy żerującego na naszym zwierzęciu kleszcza, powinniśmy usunąć go jak najszybciej. Tak samo jeśli znajdziemy kleszcza na sobie jak i na naszym pupilu, nigdy nie należy próbować usunąć go smarując pasożyta alkoholem, tłuszczem, wyciągać palcami, cążkami do paznokci. Najlepszym sposobem jest wyciągnięcie specjalnymi łapkami na kleszcze Pet Nova lub szczypcami do usuwania kleszczy Trixie.


Żyjące w naszym kraju kleszcze powodować mogą wiele niebezpiecznych chorób, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, riketsjozę i babeszjozę.

Wszy – to owady żywiące się krwią, naskórkiem i sierścią zwierząt. Źle znoszą wysokie temperatury, dlatego są aktywne głównie wczesną wiosną, jesienią i zimą. Zwierzęta najczęściej zarażają się wszami podczas kontaktu z innymi osobnikami posiadającymi wszy. Główny objaw wszawicy to niepokój, intensywne drapanie, wygryzanie sierści. Przy długotrwałej inwazji wszy może dojść do ogólnego osłabienia oraz anemii.

Jak możemy zauważyć, pasożyty zewnętrzne, podobnie jak pasożyty wewnętrzne, mogą być także niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Często wywołują nieprzyjemne i uciążliwe swędzenie ale też mogą przenosić bardzo niebezpieczne choroby, nawet zagrażające życiu naszych zwierząt.


Sposoby walki z pasożytami zewnętrznymi u psa i kota

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów, które chronią nasze zwierzaki przed pasożytami. Szczególnie polecamy obroże i kropelki na pchły i kleszcze. Wszystkie niezbędne artykuły do ochrony psów i kotów przed pasożytami, znajdą Państwo w naszym sklepie.