Opublikowano

Woda w diecie kota – ile i co powinien pić kot?

Koty domowe powinny pić około szklanki wody dziennie, by zachować dobrą formę. Bez odpowiedniego nawodnienia poszczególne układy kociego organizmu pracują nieprawidłowo, a pupil jest mało energiczny i osowiały. Niestety, wielu opiekunów nie wie, ile powinien pić kot i w jaki sposób sprawdzić, czy pupil spożywa tyle cieczy, ile powinien. W jaki sposób zadbać o prawidłową podaż wody w diecie kota? Co zrobić, jeśli występują w niej niedobory? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z pojeniem kotów domowych.

Dieta uboga w wodę – wady

Wady diety ubogiej w wodę u kotów są podobne do wad nieprawidłowego nawodnienia organizmu u człowieka. Przede wszystkim niedobór wody w diecie jest jedną z głównych przyczyn zaparć. Sucha karma i wypijanie zbyt małej ilości płynów sprawiają, że w jelitach pupila tworzą się trudne do usunięcia masy kałowe. Są to zwarte, twarde czopy, które zalegają w jelicie grubym. Często powodują trudności z wydalaniem i ból brzucha. Ponadto ich obecność w przewodzie pokarmowym w skrajnych przypadkach prowadzi do pęknięcia jelita i wylania jego zawartości do otrzewnej. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu kota.

Kolejną wadą diety ubogiej w wodę u kotów jest zwiększone ryzyko nieprawidłowej pracy nerek. Niedobór płynów w posiłkach sprawia, że filtracja kłębuszkowa ulega zaburzeniu, a pupil nie ma możliwości odpowiedniego oczyszczenia organizmu z produktów przemiany materii. Mocz jest silnie zagęszczony, ma ciemny kolor i intensywny, przykry zapach. Jeśli kot pije zbyt mało przez wiele tygodni, powstaje ryzyko trwałego uszkodzenia nerek.

W diecie ubogiej w wodę pojawia się również problem związany z niedostarczeniem minerałów w odpowiedniej ilości. Pupil, który pije zbyt mało, przyswaja mniej pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niż koty, które codziennie wypijają optymalną ilość płynów. Niedobór wody i występujących w niej mikroelementów zwiększa ryzyko występowania chorób i spadków samopoczucia u domowego czworonoga.

Dieta kota w naturze

Koty w naturalnym środowisku spożywają głównie świeże mięso małych gryzoni i ptaków. Zjadają je od razu po upolowaniu, czyli w czasie, gdy znajduje się w nim najwyższa zawartość wody. Mięso niewielkich gryzoni i dzikich ptaków zawiera około 60-70% wody, dlatego dostarcza większość płynów niezbędnych kotom do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku kotów domowych niewychodzących konieczne jest dopajanie, gdyż karma sucha i mokra po przetworzeniu mają niższą zawartość wody. Jest to zawartość niewystarczająca dla organizmu pupila, dlatego kot powinien być codziennie dopajany czystą i świeżą wodą.

Koty w naturze przyjmują wodę przede wszystkim z pożywienia, gdyż woda znajduje się w spożywanym przez nie mięsie. Nie oznacza to jednak, że nie piją nic więcej. Ponadto wypijają wodę z różnych zbiorników, w tym z kałuż po deszczu. Zdarza się, że spragnione zwierzę pije zanieczyszczoną ciecz i choruje z powodu zatrucia bakteryjnego lub zakażenia pierwotniakami. W domowych warunkach opiekunowie mogą uniknąć takich zakażeń w prosty sposób, dbając o jakość podawanej wody i o jej regularne wymienianie na świeżą.

Jaka woda dla kota: kranowa, przegotowana czy mineralna?

W większości miejsc w Polsce nie ma przeszkód do podawania kotom domowym wody kranowej. Woda pobierana z wodociągu podlega regularnym kontrolom w stacjach uzdatniania i oczyszczaniu za pomocą metod, które cechują się bezpieczeństwem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dzięki temu ciecz płynąca z kranu nie zawiera metali ciężkich, pestycydów, drażniących środków chemicznych i innych szkodliwych substancji. Ponadto sieci wodociągowe mają obowiązek kontrolowania wody pod kątem obecności bakterii (np. Escherichia coli).

W przypadku wody pobieranej z własnego ujęcia opiekun powinien samodzielnie kontrolować jakość wody w studni. Jeśli dojdzie do jej zanieczyszczenia, kot nie powinien być pojony wodą z własnego ujęcia. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest wcześniejsze przygotowanie i wystudzenie cieczy przed jej podaniem kotu. Jeśli jakość wody wodociągowej jest dobra, nie ma żadnych powodów, by gotować ją przed nalaniem do miski pupila.

kot pije ze szklanki

Woda mineralna nie może być podawana kotom ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek. Minerały zawarte w wodzie mineralnej i oligoceńskiej nie odpowiadają na zapotrzebowanie czworonogów, gdyż są przeznaczone do picia przez ludzi. Masa ciała dorosłego człowieka jest co najmniej kilkanaście razy większą niż przeciętnego kota, dlatego zapotrzebowanie na magnez, wapń lub sód dla ludzi i kotów znacząco się różni. Podawanie wody mineralnej kotom może być zatem przyczyną ciężkiego zachorowania pupila i trwałego upośledzenie czynności układu moczowego.

Sposoby na dostarczenie wody wraz z pożywieniem

Zapotrzebowanie na wodę u dorosłych kotów wynosi około 60 ml na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że dorosły kot średniej wielkości o masie 4-5 kg powinien przyjmować około 200-250 ml wody każdej doby. Część wody z tej ilości znajduje się w suchej i mokrej karmie. W przypadku karmy suchej woda stanowi około 10% jej objętości, natomiast posiłki mokre zawierają zwykle 40-50% wody. Tym samym, opiekun może być spokojny, gdy kot wypija z miski mniej niż niezbędne 200-250 ml. Poza posiłkami pupil powinien pić około połowy dziennego zapotrzebowania w przypadku żywienia wyłącznie karmą suchą i nieco mniej, gdy spożywa karmę mokrą.

Co zrobić, gdy kot nie chce pić pomiędzy posiłkami? Przede wszystkim możesz spróbować wymieszać mokrą karmę z dodatkową porcją wody. Rozrzedzenie karmy nie wpływa na jej jakość i smak, dlatego kot chętnie ją zjada. Niekiedy sprawdza się również podawanie pupilom posiłków w formie zup dla kotów o zwiększonej zawartości wody. Ponadto kot zawsze powinien mieć dostęp do czystej, świeżej wody, która jest regularnie wymieniana. Jeśli nie przepada za piciem wody stojącej, lecz chętnie pije wodę wypływającą z kranu, opiekun może zastąpić miskę specjalną fontanną dla kotów. Dzięki niej pupil będzie pić więcej i chętniej, co pomoże zadbać o prawidłową podaż płynów w codziennej diecie.