Rozmaryn to zioło powszechnie stosowane od wieków w kuchniach całego świata. Doskonale podkreśla smak potraw i jest łatwy w uprawie. Czy jednak jest szkodliwy dla psów? Czy można bez obaw podać go psu?
Kilka słów o rozmarynie
Rozmaryn to krzew posiadający wąskie, ciemnozielone liście, które przypominają grube igły, które po roztarciu palcami wydzielają silny, charakterystyczny zapach. Roślina ta występuje w południowej Europie i obszarze śródziemnomorskim. Rośnie dziko we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Tunezji. Jest powszechnie używany w naszych kuchniach do podkreślenia smaku mięs – głównie wieprzowiny, baraniny, drobiu oraz ryb takich jak tuńczyk czy łosoś. Idealnie pasuje do przeprawienia cukinii, papryki, ziemniaków i wielu innych potraw.
Bez obaw możemy uprawiać go we własnych ogródkach. Należy pamiętać, że jest to roślina wyjątkowo światłolubna, dlatego rozmaryn należy uprawiać na stanowiskach bardzo nasłonecznionych.
Właściwości zdrowotne rozmarynu
Głównym składnikiem odpowiedzialnym za dobroczynne bogactwo właściwości rozmarynu jest olejek eteryczny oraz alfa-pinen, borneol, p-cymen, flawonoidy, kamforę, kwasy organiczne, żelazo, wapń, cynk, selen i inne.
Rozmaryn może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu.
- wspomaga pracę ośrodkowego układu nerwowego – wzmacnia pamięć, ułatwia koncentrację, polepsza funkcje poznawcze i pracę mózgu,
- działa przeciwko drobnoustrojom – wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe,
- łagodzi ból – związki zawarte w olejku rozmarynowym powodują skurcz mięśni poprzecznie prążkowanych. Poprawia krążenie krwi, co powoduje lepsze ukrwienie w obrębie mięśni i skóry, co także sprzyja uśmierzaniu bólu,
- działanie przeciwgorączkowe,
- działanie przeciwzapalne – obecność składników o charakterze antyoksydantów,
- zwiększenie odporności – składniki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym zawarte w olejku powodują poprawę pracy układu immunologicznego,
- wspomaga trawienie – stymuluje działanie soków trawiennych i żółci, ułatwia przyswajanie składników odżywczych z przewodu pokarmowego.
Czy można podawać rozmaryn psu?
Dowiedzieliśmy się już o wielu pozytywnych właściwościach rozmarynu, ale czy tak samo dobroczynny jest dla naszych czworonożnych kompanów i czy możemy włączyć tę roślinę do codziennej diety naszych psów? Jak najbardziej TAK.
Podobnie jak w przypadku ludzi, tak u psów rozmaryn niesie wiele korzyści zdrowotnych.
- Roślina ta w diecie psa pomaga eliminować wolne rodniki, których nadmiar może prowadzić do powstania nowotworu.
- Pomaga wzmocnić serce naszego pupila.
- Rozmaryn może wspierać trawienie pokarmów, co prowadzi do zdrowszych jelit i lepszego wchłaniania mikroelementów, a może nawet ograniczać powstawanie gazów.
- Rozmaryn wykazuje właściwości bakteriobójcze, zapobiega infekcjom, reguluje florę bakteryjną.
- Stosowany zewnętrznie roztwór rozmarynu może odstraszać pchły, kleszcze, komary.
Rozmaryn jest szeroko stosowany w składach karm suchych i mokrych jak i przysmaków. Najczęściej jest dodawany w formie suszu lub ekstraktów. W każdym przypadku jest to ilość bezpieczna dla zdrowia psa – nie przekraczająca jednego procenta. Rozmaryn znalazł zastosowane w produktach najwyższej jakości kanadyjskiego producenta Orijen czy w polskich przysmakach treningowych Maced Naturel Soft.
-
Brit Care Przysmaki funkcjonalne dla psa 150 gjuż od: 12,90 zł
-
Maced Naturel Soft 100 g miękki przysmak psajuż od: 7,90 zł
-
Carnilove Snack Przysmaki dla psów 200 g13,90 zł
Czy może są jakieś ograniczenia? Na co uważać podając rozmaryn psom?
Pomimo ogromnego dobroczynnego działania rozmarynu na organizm naszych czworonożnych pupili, w niektórych przypadkach warto zachować ostrożność.
Stężenie rozmarynu w masie całkowitej produktu nie powinno przekraczać 1% – warto zwracać na to uwagę a zalecane dawkowanie to na przykład: 1/8 łyżeczki nalewki (nie mylić z alkoholową) rozmarynowej na każde 9 kg wagi psa.
Istnieje wiele teorii o wpływie rozmarynu na padaczkę u psów, jednak brak jest wciąż jednoznacznych wyników badań naukowych potwierdzających tę tezę. Dla bezpieczeństwa naszych pupili lepiej nie podawać rozmarynu psom z występującą już wcześniej padaczką. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy można podawać produkty zawierające rozmaryn.
Także suczki ciężarne i karmiące oraz szczeniaki warto trzymać z daleka od rozmarynu.
Tak jak w przypadku każdego produktu spożywczego, u niektórych psów może wystąpić reakcja alergiczna na tę roślinę. Objawami są: swędząca skóra, wypadanie sierści, wysypka, przewlekłe infekcje ucha, obsesyjne lizanie łap, zaburzenia żołądkowe, czy nawet napady padaczkowe.
Posumowanie
Zatem, czy rozmaryn jest szkodliwy dla psów? W rozsądnych dawkach absolutnie NIE, wręcz przeciwnie, to bogactwo zdrowia dla naszych czworonogów. Niewątpliwie warto włączyć go do codziennej diety naszych pupili. Niesie to ze sobą wiele dobroczynnych efektów.