Opublikowano

Przysmaki dla kotów: bez cukru, bez glutenu, odkłaczające, dentystyczne

Pośród wielu przysmaków dla kota dostępnych na rynku warto wybrać te, które nie tylko rozpieszczają pupila lub stanową nagrodę, ale niosą ze sobą wartość dodaną. Smakołyk może przecież pomóc w profilaktyce jamy ustnej, usuwać kule włosowe czy dostarczać witaminy i minerały.

Przysmaki bez glutenu dla kotów

Nietolerancja glutenu czyli celiakia jest jeszcze w niewielkim stopniu zbadana u kotów. Nie wiadomo jaki odsetek kotów miałby być chory. Jednak w przypadku przewlekłych biegunek lub innych problemów trawiennych warto przynajmniej przetestować dietę bezglutenową. Gluten występuje  w ziarnach zbóż, dlatego często karmy bezzbożowe są jednocześnie promowane jako bezglutenowe. Prócz odpowiedniej karmy, która jest podstawą należy zadbać o przysmaki. Do takich przysmaków należą te, które charakteryzują się dużą zawartością mięsa i prostym składem. Taki przysmak to Trixie Duck Bites, zawierający w składzie 79% fileta z kaczki.

przysmaki dla kota bez cukru

Przysmaki odkłaczające i na trawienie

Zakłaczenie i powtarzające się problemy z kulami włosowymi to jedne z największych kłopotów właścicieli kotów. Objawy tego popularnego schorzenia są różne może być to: apatia lub rozdrażnienie, wymioty lub biegunki. Szczególnie narażone, co oczywiste, są koty długowłose np. Ragdoll czy Perski długowłosy. Odpowiedzią na te bolączki powinna być profilaktyka układu trawiennego. W tym celu przydatne mogą być przysmaki odkłaczające i wspierające trawienie. Pełnią one dwie funkcje nagradzają (lub rozpieszczają) pupila oraz co ważniejsze dbają o zdrowie.

W środowisku naturalnym typowym środkiem na odkłaczenie jest trawa. Jej źdźbła wędrując przez jelita pełnią funkcję szczotki i doskonale usuwają zalegającą sierść i włosy. Na rynku zoologicznym znajdziemy specjalne mieszanki traw przygotowane z myślą o kotach i kociętach. Inne przysmaki odkłaczające opierają się głównie na zawartości słodu jęczmiennego. Jego najpopularniejszą formą są zwykle pasty słodowe. Ciekawym rozwiązaniem są przysmaki Trixie Crumbies – to pyszne, chrupkie paszteciki, które są wypełnione poprawiającym trawienie słodem.

Przysmaki dentystyczne dla kota

Zdrowie jamy ustnej jest szczególnie ważne u kotów. Jak pokazują statystyki większość właścicieli wybiera dla swoich podopiecznych karmy mokre oraz pasztety. Niestety w takim przypadku koty nie mają szans na ścieranie płytki nazębnej podczas posiłków. Powstający kamień może prowadzić nie tylko do chorób jamy ustnej, ale również do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych. Stany zapalne jamy ustnej mogą przenosić się na inne narządy: jelita, płuca czy żołądek.

Szczotkowanie zębów psów jest popularne, ale u kotów może w wielu przypadkach okazać się bardzo trudne. Dlatego warto zapewnić kociakom odpowiednie przysmaki dentystyczne. Z uwagi na swój kształt oraz fakturę ścierają płytkę nazębną i zapobiegają osadzaniu się kamienia. Można zdecydować się na przysmaki naturalne np. patyczki matatabi lub specjalistyczne przysmaki Dentinos od Trixie.

Przysmaki bez cukru i witaminowe przysmaki dla kota

Innym typem smakołyków mogą być te, które w swoim składzie nie zawierają cukru. Cukier to składnik, który niestety jest obecny niemal w każdym produkcie. Tak samo jak w ludzkiej diecie, również u zwierząt powinien być ograniczony do minimum z oczywistych powodów. Przysmak może również dostarczać witaminy niezbędne do utrzymania zdrowia.