Opublikowano

Pchły w domu – jak szybko rozwiązać kłopot?

Wszystko zaczyna się niewinnie. Zauważasz, że na podłodze pojawiają się czarne, ledwo widoczne drobinki. Może być tak, że Twoje domowe zwierzaki są bardziej pobudzone niż zwykle lub po prostu zaczynają się drapać. W końcu dostrzegasz intruza skaczącego po twojej kanapie. Najprawdopodobniej masz problem z pchłami w domu.

Skocz szybko do:

Top 3 środki na pchły w domu

Domowe sposoby na pchły

Skąd pchły znalazły się w domu czy mieszkaniu?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do ustalenia sposobu lub sposobów rozwiązania kłopotu. Pochodzenie pcheł zdradza ich rodzaj, a to z kolei, z dużym prawdopodobieństwem, pozwala określić sposób walki z tym owadem.

Najpowszechniejszym sposobem rozprzestrzeniania się pcheł jest wędrowanie razem w żywicielem. W przypadku warunków domowych najczęściej będzie to pies lub kot. W gospodarstwach pchły pasożytują na drobiu np.: kaczkach lub kurach. W środowisku naturalnym pchły występują na dzikich zwierzętach w tym lisach, borsukach lub szczurach wędrownych. Ustalenie pochodzenia pcheł w mieszkaniu nie jest zawsze oczywiste. Pchły mogą pojawić się w gospodarstwie za sprawą dzikich zwierząt np.: przejście ze szczurów na kury i dalej na zwierzęta domowe. Warto zatem dokładnie zbadać pochodzenie pcheł, aby efektywnie je wyeliminować.

Drapanie się psów i kotów to jeden z pierwszych objawów inwazji pcheł.

Może się wydawać, że inwazje pcheł to melodia przyszłości i ich czasy minęły już dawno. XXI wiek wraz z wysokim poziomem higieny i powszechnym użyciem środków czystości skutecznie wyeliminował je z ludzkich osad. Jednak wbrew zdroworozsądkowym oczekiwaniom pchły nadal są dość powszechne. Najczęściej pchły w domu pojawiają się wraz z nowym domownikiem: psem lub kotem. Wśród naszych klientów zdarzały się przypadki, że nawet rasowe szczeniaki z pozornie dobrych hodowli potrafiły “przynieść” ze sobą do nowego właściciela niemiłą niespodziankę. 

Pchły w domu bez zwierząt?

Pchły są odporne na warunki pogodowe a larwy mogą przetrwać bez żywiciela przez wiele miesięcy. Dlatego też zdarzają się przypadki, że pchły przywozimy do domów wraz z drewnem, meblami czy dywanami. Uśpione osobniki pod wpływem ciepła i odpowiednich warunków budzą się do życia i szukają żywicieli. W taki też sposób mogą przenieść się na zwierzęta domowe czy ludzi.

Pchły w domu mogą pojawić się na wiele sposobów, nawet jeśli w domu nie ma zwierząt. Często są przenoszone przez ludzi na ubraniach lub w butach, dlatego ważne jest, aby do domu nie wpuszczać osób, które mają z nimi kontakt. Pchły mogą także przedostać się do domu z zewnątrz przez otwarte okna lub przestrzenie między drzwiami a podłogą. W niektórych przypadkach mogą też rozprzestrzeniać się poprzez różnego rodzaju przedmioty, takie jak pościel, koce lub meble tapicerowane.

Trudno to sobie wyobrazić, ale do tej pory zbadano ponad 2000 gatunków pcheł. Najpowszechniej występujące gatunki w Polsce czyli pchła psia (Ctenocephalides canis), kocia (Ctenocephalides felis) i ludzka (Pulex irritans) są pasożytami kosmopolitycznym. Oznacza to, że mogą swobodnie przenosić się z jednego żywiciela na inny. Na przykład: pchła psia może przejść na człowieka i na odwrót. Może się więc okazać, że wychodzący kot przyniesie do mieszkania pchły, które pasożytują na bytującym w okolicy psie.

Odnotujmy jeszcze tylko, że także człowiek może roznosić pchły. Ukąszenia pcheł są dość bolesne co w każdym człowieku powinno budzić podejrzenia. Ponadto czerwone ślady po ukąszeniach są widoczne gołym okiem na skórze.

Jak długo żyją pchły?

Pchły to niewielkie organizmy osiągające rozmiar 1-6 mm. Ich cykl życia, w porównaniu z innymi organizmami, jest bardzo krótki. Zależnie od warunków środowiska i gatunku trwa on 3-4 tygodnie lub kilka miesięcy. Z tego też powodu szybko zachodzą mutacje pomiędzy kolejnymi pokoleniami. Dlatego też w ostatnim czasie pojawiło się wiele podgatunków o zwiększonej odporności na popularne środki biobójcze.

Pchły żywią się krwią. W ciągu doby pobierają jej dwadzieścia razy więcej z organizmu żywiciela niż same ważą! Natychmiast zaczynają składać jaja – nawet 2000 jajeczek w ciągu całego życia. Są one składane w sierści, włosach a następnie spadają na miejsca przebywania. Następnie powstałe larwy, przebywają w ukrytych przed światłem miejscach. Żywią się odchodami osobników dorosłych. W takim stanie mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. Pod wpływem obecności potencjalnego żywiciela (wibracji i ciepła) przystępują do ataku i starają się skolonizować organizm.

Kontakt z krwią powoduje, że pchły mogą przenosić niebezpieczne zarazki (dżumy, wąglika, czy chorób charakterystycznych dla poszczególnych zwierząt). W wyniku epidemii dżumy roznoszonej przez szczury, na których pasożytowały pchły, w Europie w latach 1346–1671 zginęło do 200 milionów ludzi. Dodatkowo są częstą przyczyną przenoszeń tasiemców (głównie psich) na ludzi (szczególnie dzieci) inne psy i koty. Ostatecznie powodują reakcje alergiczne skóry w tym APZS.

Jak rozpoznać inwazję pcheł? Jak sprawdzić czy w domu są pchły?

Pchły pomimo swoich niewielkich rozmiarów są zauważalne gołym okiem. Jednak w związku z tym, że bytują na organizmach i raczej w ciemnych, trudno dostępnych miejscach (dywanach, materacach, legowiskach) czasem minie sporo czasu zanim uda nam się zorientować, że w domu dochodzi do inwazji. Co więcej, zostawiają po sobie duże ilości ekskrementów, które łatwo zauważyć na jasnych, płaskich powierzchniach.

Czarne odchody pcheł są dostrzegalne na podłodze gołym okiem.

Pchły mają dużą łatwość przemieszczania się. Ich nogi są długie, tylna para dobrze przystosowana do skakania; pchła może skakać w pionie do 18 cm i w poziomie do 33 cm co czyni ją jedną z najlepszych skoczków ze wszystkich znanych zwierząt (pod względem wielkości ciała). Dlatego też może się okazać, że inwazja przenosi się z jednego pomieszczenia do drugiego.

Skuteczne środki i preparaty na kleszcze w mieszkaniu

W krytycznym momencie inwazji może się okazać, że organizmów jest tak dużo, że z łatwością można dostrzec poszczególne osobniki skaczące na podłodze czy meblach.

Top 3 skutecznych środków na pchły w domu

  1. Aerozol Flee 3 w 1 – to środek nowej generacji oparty na silikonach. Łączy dwie ważne zalety bezpieczeństwo oraz skuteczność.
  2. Spraye biobójcze Pess – te preparaty mogą być stosowane na otoczenie oraz zwierzęta.
  3. Ektopar – środek szczególnie polecany w gospodarstwach rolnych. Idealny do zwalczania pcheł w pomieszczeniach gospodarczych. Występuje w formie koncentratu, który należy wymieszać z wodą.

Do tej listy należy dodać również produkty, które powinny zostać zastosowane na nosicielach – zwierzętach. Na rynku większość dostępnych środków jest oparta na takich substancjach aktywnych jak fipronil lub permetryna. Podane w odpowiednich dawkach i formie zabijają pchły i stanowią barierę ochronną na określony okres czasu. W tym zestawieniu warto wyróżnić:

  • Obroże na pchły i kleszcze: Kiltix i Foresto
  • Krople (Spot-on): Fiprex

5 kroków które należy wykonać aby pozbyć się inwazji pcheł

Jest oczywiste, że pchły stanowią duże zagrożenie. Roznoszą choroby, są uciążliwe, powodują alergię i nie ma dla nich miejsca w domu człowieka. Należy jak najszybciej podjąć kroki zaradcze, aby ograniczyć ich mnożenie i ostatecznie rozwiązać problem. W 5 krokach przedstawiamy szybki sposób rozwiązania problemu pcheł w domu.

  1. Rozpoznaj źródło problemu. O źródłach problemu pisaliśmy w pierwszej części tekstu. W 90% za pchły w domu odpowiadają zwierzęta lub materiały dywany czy meble.
  2. Jeśli pchły żerują na zwierzętach zastosuj środki, które zlikwidują pchły na żywicielu. Np.: (Fiprex Spray). Pchły bez żywiciela nie są w stanie się mnożyć. Dlatego też w przypadku mebli czy dywanów wystarczy oprysk odpowiednim środkiem (np: Flee) oraz dodatkowo (raczej dla celów estetycznych) pranie w wysokiej temperaturze lub czyszczenie.
  3. Likwidacja pcheł na żywicielu to nie koniec walki. Co prawda, pozostałe osobniki zginął samoistnie, ale może to zająć kilka tygodni. W tym celu należy oczyścić otoczenie. 
  4. Posprzątaj dokładnie mieszkanie. Martwe osobniki, larwy i odchody nadal znajdują się w twoim mieszkaniu. Odkurz dywany, zmyj dokładnie podłogi, wyczyść legowiska zwierząt.
  5. Prewencja jest bardzo ważna. Jak już wspomnieliśmy wyżej uśpione pchły potrafią przetrwać bardzo długo (nawet kilka miesięcy). W tym czasie mogą ponownie zaatakować żywiciela. Warto zatem zastosować prewencyjną ochronę dla zwierząt w postaci obroży lub kropel.

Najpopularniejsze domowe sposoby na pchły w domu

Do najpopularniejszych metod walki z pchłami w domu należy mycie roztworem octu z wodą. To sposób znany od lat, skuteczny, ale nie mający porównania z nowoczesnymi metodami. Znane są również właściwości olejku z drzewa herbacianego – roztworem z wodą należy spryskiwać newralgiczne powierzchnie – listwy podłogowe, ciemne zakamarki, pościele, koce, miejsca przebywania zwierząt etc. Pchły unikają światła – dlatego też szczególnie warto zwrócić wagę na ciemne miejsca.

Czy ocet lub sok cytrynowy zabija pchły?

Pchły są małymi, ale bardzo uciążliwymi pasożytami, które lubią zagnieździć się w sierści zwierząt domowych, ale również w tapicerowanych meblach lub dywanach. Walczenie z pchłami może być trudne, dlatego wielu ludzi szuka naturalnych sposobów na pozbycie się tych szkodników. Czy ocet lub cytryna mogą zabić pchły?

Ocet jest skutecznym odstraszaczem pcheł, ponieważ jego silny zapach jest nieprzyjemny dla tych szkodników. Można go stosować na kilka sposobów. Po pierwsze, można rozcieńczyć ocet w wodzie w stosunku 1:1 i spryskać nią powierzchnie, na których często przebywają pchły. Można także zamoczyć gąbkę w roztworze octu i przetrzeć nią meble lub dywany. Ocet może także być dodawany do kąpieli zwierząt, co pomoże pozbyć się pcheł z ich sierści.

Cytryna również może być skuteczna w walce z pchłami, ponieważ jej kwas cytrynowy i intensywny zapach odstraszają te szkodniki. Można przygotować odwar z cytryny, który po wystudzeniu można spryskać powierzchnie, na których często przebywają pchły. Można też zastosować sok z cytryny, który należy rozcieńczyć w wodzie w stosunku 1:1 i spryskać nią meble lub dywany. Cytryna może także być dodana do kąpieli zwierząt, aby pomóc pozbyć się pcheł z ich sierści.

Pomimo tego, że ocet i cytryna mogą odstraszać pchły, nie są one w stanie całkowicie zabić tych szkodników. Pchły są w stanie przetrwać w trudnych warunkach, dlatego aby całkowicie po

Czego boją się pchły?

Pchły boją się przede wszystkim silnych bodźców, takich jak gwałtowne ruchy lub głośne dźwięki. Z tego powodu często uciekają, gdy człowiek lub zwierzę próbuje je złapać lub drapie w miejscu, w którym się zagnieździły. Pchły także boją się wysokich lub niskich temperatur, dlatego mogą znikać, gdy pomieszczenie staje się zbyt zimne lub zbyt gorące. Niektóre preparaty odstraszające pchły wykorzystują te naturalne lęki pcheł, aby skutecznie je eliminować.