Akcesoria treningowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Z pewnością każdy odpowiedzialny właściciel psa zdaje sobie sprawę, jak wiele korzyści płynie z treningu z pupilem. Nauka posłuszeństwa czy nowych sztuczek wzmacnia więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, pogłębia wzajemne zaufanie i zapewnia satysfakcję dla obu stron. Czym jednak się kierować przy zakupie akcesoriów treningowych? W jaki sposób dostosować wybór do potrzeb swojego pupila oraz planowanych ćwiczeń?

Akcesoria dla szczeniaków

Jednym z najpopularniejszych produktów w kategorii akcesoriów treningowych jest niewątpliwie mata do nauki czystości. Powinna ona pojawić się wraz z przyprowadzeniem szczeniaka do domu lub adopcją psa ze schroniska, który nigdy nie był nauczony załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonym miejscu. Maty bądź podkłady higieniczne służą pomocą przy nauce dyscypliny i pozwalają uniknąć zabrudzeń podłogi czy dywanu. Należy pamiętać, by nagradzać psa za każdym razem, gdy skorzysta z maty, początkowo w domu, a na kolejnym etapie nauki – na zewnątrz.

Po skutecznym nauczeniu psa czystości, podkłady higieniczne wciąż mogą okazać się przydatne – na przykład podczas podróży w transporterze.

Trening posłuszeństwa

W naturze psa leży podporządkowanie się swojemu przewodnikowi (właścicielowi) i słuchanie jego poleceń. Zwierzę musi jednak dokładnie wiedzieć, co mu wolno, a czego nie powinien robić, w przeciwnym wypadku będzie ustawicznie badał granice, wystawiając cierpliwość człowieka na próbę. Jak więc nauczyć psa posłuszeństwa? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju akcesoria treningowe.

Jeśli zwierzę ma problem z ciągnięciem na spacerach i wyrywaniem się do innych psów, przydatne okażą się specjalne szelki. Warto wybrać taki model, który nie będzie krępował ruchów psa ani sprawiał mu dyskomfortu, ale jednocześnie skutecznie uniemożliwi mu ciągnięcie i nauczy chodzenia na luźnej smyczy.

Innym niezwykle istotnym elementem treningu posłuszeństwa jest ćwiczenie przywołania – pies powinien reagować na swoje imię i przybiec do właściciela w każdej sytuacji. Na pierwszym etapie nauki pomocna będzie kilkumetrowa linka treningowa, dzięki której możliwe jest wypracowanie podstaw przywołania. W dalszej kolejności warto sięgnąć po takie akcesoria jak gwizdek ultradźwiękowy czy obroża treningowa. Trzeba jednak pamiętać, by dostosowywać sygnały płynące z obroży do wrażliwości swojego psa, aby nie sprawiały mu bólu ani silnego dyskomfortu.

Dla aktywnych psów

Dla właścicieli psów, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swoim pupilem, ciekawą propozycją mogą być akcesoria treningowe do ćwiczenia aportowania, frisbee czy agility. Różnego rodzaju tunele, przeszkody i pochylnie wykorzystywane w sporcie agility rozwijają sprawność zwierzęcia, a wspólny trening wzmacnia więź z właścicielem. Aby zapobiec nudzie, warto sięgnąć po akcesoria do aportowania, zabawki i dyski do frisbee. Należy pamiętać, aby sesje treningowe nie trwały długo i by po intensywnym wysiłku pies miał okazję się uspokoić i wyciszyć, w czym mogą mu pomóc m.in. gryzaki.

Nauka sztuczek

Uczenie się nowych rzeczy jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Rozmaite ćwiczenia i sztuczki pozwalają rozwinąć różne obszary psiego mózgu oraz sprawiają, że zwierzę staje się bardziej świadome swojego ciała, co korzystnie wpływa na odnajdywanie się w nowych sytuacjach.

Akcesoria zasługujące na uwagę przy nauce nowych sztuczek to niewątpliwie klikery. Charakterystyczny dźwięk, od którego pochodzi nazwa tego produktu, sam w sobie może stanowić nagrodę dla psa za poprawnie wykonane ćwiczenie. Aby tak się stało, początkowo należy podawać przysmak jednocześnie z kliknięciem, a po pewnym czasie pies skojarzy dźwięk z byciem nagrodzonym.

Warto zaopatrzyć się także w inne akcesoria treningowe – saszetki czy pojemniki na ulubione smakołyki pupila, które stanowią dla niego motywację i nagrodę za wykonane ćwiczenia. Pamiętajmy, że pies czuje się zmotywowany również przez entuzjazm właściciela i jego pochwałę, a nagradzać zwierzę można także pieszczotami lub długim spacerem.