Pielęgnacja sierści

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Kocia sierść – jak o nią dbać?

Pielęgnacja sierści kota jest jednym z najbardziej istotnych aspektów posiadania tego czworonoga i dbania o jego dobrostan. Lśniąca i zadbana, staje się powodem do dumy tak dla kotów, jak i dla ich właścicieli. Wbrew pozorom, koty są zwierzętami bardzo schludnymi i spędzają dużo czasu na utrzymaniu swojej skóry w czystości, a martwe włosy samoistnie wypadają, aby zrobić miejsce nowym. Pomimo tego, warto pomóc naszym pupilom i zdobyć elementarną wiedzę, która pozwoli nam na utrzymanie kociej sierści w jak najlepszym stanie.

Klucz to profilaktyka

Wygląd sierści jest swego rodzaju miernikiem, gdyż mówi nam bardzo dużo o stanie zdrowia kota. Istotne jest sprawdzanie jej przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, lub niezwłocznie, kiedy dostrzegamy niepokojące zachowanie u naszego czworonoga, np. nadmierne drapanie. Zdrowa sierść ma naturalny połysk, niepożądane są więc matowość i suchość włosów, przerzedzenie, kołtuny czy łupież. Symptomy tego typu powinny być bacznie obserwowane, gdyż wskazywać mogą na obecność pasożytów lub inną chorobę. Regularne sprawdzanie kociej sierści umożliwia wczesne wykrycie problemu i szybkie uporanie się z nim. Pamiętajmy, że podczas tego procesu bardzo ważne są delikatność i cierpliwość. Nieumiejętne sprawdzanie sierści może doprowadzić do zniechęcenia kota i znacznie utrudnić ten zabieg w przyszłości.

Szczotkowanie kociej sierści

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacji kociej sierści jest jej regularne czesanie. Szczotkowanie naszego pupila łagodzi problemy związane z nadmiernym linieniem czy powstawaniem kul włosowych, ponieważ pomaga usunąć nadmiar włosów. Jest to korzystne nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla właściciela, jako że znacznie zmniejsza się ilość wypadającej sierści, którą należy sprzątać. Czesanie jest również dobrą okazją do sprawdzenia stanu futra i wykrycia ewentualnych skupisk pcheł. Robimy to zawsze od głowy w kierunku ogona, Delikatnie usuwamy nagromadzone zanieczyszczenia i kołtuny. Należy sprawić aby nasz pupil czuł się komfortowo i bezpiecznie, dlatego ważne jest aby czesanie nie było gwałtowne. Częstotliwość szczotkowania zależy od rasy kota i długości włosa. Koty krótkowłose nie wymagają częstego czesania, wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kotów długowłosych, które należy szczotkować nawet kilka razy w tygodniu. Kluczowym jest także dobór odpowiedniego narzędzia. Przy pielęgnacji kotów krótkowłosych doskonale sprawdzi się gumowa rękawica do czesania. O sierść kotów długowłosych najlepiej dbać za pomocą dobrej jakości grzebienia. Rynek oferuje bardzo szeroką gamę przyborów do czesania.

Kąpiel kota – jak często?

Koty przeważnie nie mają problemów z samodzielnym utrzymaniem swojej skóry w czystości. Dlatego też nasze czworonogi powinny być kąpane sporadycznie, tylko kiedy zachodzi taka potrzeba, np. kiedy kot często przebywa na zewnątrz i jego sierść ewidentnie potrzebuje odświeżenia. Zbyt częste kąpiele mogą negatywnie wpłynąć na stan kociej sierści, a nawet wysuszyć skórę pupila. Nie jest sekretem to, że nie wszystkie koty przepadają za kontaktem z wodą, więc musimy postarać się, aby proces był jak najprzyjemniejszy dla naszego podopiecznego. Dobrze jest przyzwyczajać koty do kąpieli już od samego początku, nie zawsze jest to jednak możliwe. W tym wypadku starajmy się nie kąpać kota, kiedy jest on w złym humorze. W zależności od rozmiaru zwierzęcia, robimy to w zlewie, misce lub wannie. Kocia skóra jest niezwykle wrażliwa, dlatego musimy upewnić się, że woda nie jest zbyt gorąca. Do mycia doskonale sprawdzi się delikatny szampon dla kotów. Szampon wmasowujemy w sierść, kierując się od głowy w stronę ogona. Unikajmy okolic oczu oraz nie polewajmy wodą głowy.

Lśniąca sierść a dieta

Ogromny wpływ na kondycję włosa ma także dieta. Brak odpowiedniego odżywiania czy nadwaga mogą znacznie pogorszyć nie tylko stan zdrowia, lecz również wygląd sierści kota. Musimy zadbać o to, aby jadłospis naszego czworonoga obfitował w cenne składniki odżywcze, dzięki którym będzie on w doskonałej formie. Zaleca się włączenie do menu kota jak największej ilości kwasów tłuszczowych Omega -3 i -6, a także białka. Znajdziemy je w pokarmach na bazie ryb czy kurczaka. Odpowiednia dieta przyniesie doskonałe rezultaty. Jeśli decydujemy się na choćby częściowe odżywianie karmą suchą, warto zadbać, aby był to produkt najwyżej jakości na przykład takich marek jak Orijen czy Acana.

Podsumowując, pomimo faktu, że koty są bardzo samowystarczalne jeśli chodzi o higienę i dbanie o skórę, warto im w tym pomóc i czuwać nad stanem ich owłosienia. Kierując się wyżej wymienionymi zasadami, będziemy cieszyć się nie tylko piękną, lśniącą sierścią naszego pupila, lecz również jego dobrym samopoczuciem i stanem zdrowia.

Ogólny stan skóry i sierści kota jest wskaźnikiem jego zdrowia. Zdrowa sierść powinna być lśniąca i gładka, nieszorstka ani łamliwa, a zdrowa skóra powinna być elastyczna i czysta, nie tłusta, łuszcząca się lub nierówna. Chociaż zdrowie i odżywianie mają wpływ na połysk i strukturę sierści kota od wewnątrz, regularna pielęgnacja również pomoże utrzymać sierść kota w czystości i bez kołtunów, bez względu na rodzaj sierści.

Co trzeba wiedzieć o sierści kota?

Koty lubią utrzymywać się w czystości. Kot pielęgnuje się, używając szorstkiego języka do lizania części futra. Jednak ważne jest również, aby właściciel zadbał również o swojego kota.
Porady dotyczące pielęgnacji będą się różnić w zależności od rasy. Na przykład rasy kotów długowłosych, muszą być codziennie pielęgnowane, aby ich futro się nie splątało. Te koty również regularnie zrzucają sierść, co oznacza, że w domu rzadko będzie brak rozrzuconej sierści kota. Natomiast rasy kotów krótkowłosych, wymagają szczotkowania tylko raz w tygodniu. W przeciwieństwie do swoich długowłosych odpowiedników krótkowłose rasy kotów nie zrzucają tak dużo futra.

Kiedy rozpocząć pielęgnację kota?

Pielęgnację kota należy rozpocząć, gdy jest kociakiem. Aby pomóc kotu przyzwyczaić się do dotyku szczotki, można zacząć od przeciągnięcia tylną częścią szczotki po sierści przed wprowadzeniem ich na stronę z włosiem. Dostępnych jest wiele szczotek o różnej fakturze, które będą pasować do danej sierści kota.
Kiedy po raz pierwszy wprowadza się kota w proces pielęgnacji, powinno się szczotkować go tylko w krótkich odstępach czasu i szczotkować określone partie ciała. Nie należy myć całego ciała, ponieważ taki proces pielęgnacji może być dla nich stresujący. Należy mieć pewność, że kot czuje się tak komfortowo, jak to możliwe, gdy jest poddawany pielęgnacji.

Jak często należy kąpać kota?

Koty i kąpiele zwykle nie idą w parze. Jednak są pewne okoliczności, w których kąpiel może być wymagana, na przykład, gdy kot tarza się w czymś. Kąpiąc kota, należy upewnić się, że ma się przy sobie szampon przyjazny dla kotów, ręcznik i matę łazienkową, aby zapobiec poślizgnięciu się kota. Jeśli właściciel zdecyduje się kąpać kota w wannie, a nie w zlewie, nie należy napełniać wanny do samej góry, ponieważ może to zestresować kota. Należy napełnić wannę ciepłą wodą i sprawdzić temperaturę przed umieszczeniem kota w wannie. Głowa kota musi pozostać sucha. W celu wyczyszczenia jego twarzy należy użyć wilgotnej szmatki.

Jakiego szamponu należy używać?

Wybierając szampon, należy sprawdzić etykietę z tyłu, aby upewnić się, że jest odpowiedni dla kota. Nie należy używać szamponu dla psów lub ludzi, ponieważ może to być szkodliwe dla zwierzaka. Jeśli kot ma łupież lub suchą skórę, pomocne mogą być specjalistyczne szampony. W tym celu należy porozmawiać z weterynarzem, aby uzyskać najlepsze zalecenia dotyczące szamponów i odżywek dla kota.
Aby kot był zajęty podczas kąpieli, można używać smakołyków lub zabawki, aby odwrócić jego uwagę. Jeśli kot nie pozostaje nieruchomo w wannie lub próbuje gryźć lub drapać, należy poprosić kogoś o pomoc w trzymaniu kota. Jednak jeśli właściciel nie jest w stanie sam wykąpać kota, można zabrać go do specjalnego groomera.

Dlaczego kot traci sierść?

Zrzucanie sierści to naturalny proces utraty martwej sierści u kota. Koty niewychodzące mogą linieć przez cały rok. Regularne czesanie kota i odkurzanie domu powinno zminimalizować niedogodności związane z utratą sierści. Jeśli jednak zauważy się łysiny u kota lub znaczną utratę sierści, przyczyną może być problem zdrowotny i powinien zostać zbadany przez weterynarza. Istnieje kilka powodów, dla których kot może tracić sierść: alergie, liszaj, infekcja bakteryjna;, pchły, zaburzenia równowagi hormonalnej, takie jak nadczynność tarczycy, zła dieta, stres, niektóre leki, ciąża lub laktacja, oparzenie słoneczne.

Jeśli kot dużo linieje, a weterynarz ustalił, że nie ma przyczyny medycznej, można zrobić kilka rzeczy, aby zminimalizować wypadanie włosów jak np. stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety oraz regularna pielęgnacja. Należy zawsze badać skórę i sierść kota podczas sesji pielęgnacyjnych. Sprawdzenie wypadania włosów, zaczerwienienia, guzków, skaleczeń, pcheł, kleszczy lub innych pasożytów będzie szybkim sposobem ustalenia, czy należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, aby rozwiązać problem linienia zwierzaka.