Pielęgnacja łap i pazurów

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Choć pozornie zagadnienie wydaje się banalne, warto pamiętać, że kocie łapy (a zwłaszcza poduszki palcowe) są niezwykle delikatne i wrażliwe na wszelkiego rodzaju otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie są bardzo istotne, umożliwiając sprawne poruszanie się, ale też „wyczuwanie” stabilnego gruntu ze względu na obfite unaczynienie. Podobnie pazury – te z kolei amortyzują wstrząsy po skokach i stabilizują dynamiczne ruchy, umożliwiają wspinaczkę, ale także atak i obronę przed zagrożeniami. Z tego względu pielęgnacja kocich łap i pazurów jest niezwykle istotna dla dobra naszego pupila. Od czego należy zacząć?

Jak dbać o kocie pazury?

Przede wszystkim nigdy nie usuwajmy pazurów! To prawda, że niektóre gabinety weterynaryjne oferują taki zabieg, ale w ten sposób nie tylko okaleczamy swojego kota i czynimy go bezbronnym, ale także narażamy go na zakażenia w przyszłości. Żadne meble nie są tego warte. Nawet jeśli nie będą porysowane.

U kotów mieszkających na stałe w domu pazury można przycinać. Należy to robić bardzo ostrożnie i nie częściej niż raz na kilka (dwa – cztery tygodnie). Dobrze jest przed rozpoczęciem takich zabiegów przyzwyczaić kota nie tylko do tego, że dotykamy jego łap (nie przepadają one za tym), ale także z widokiem gilotyny lub nożyczek. Pamiętaj – po zabiegu koniecznie daj nagrodę swojemu pupilowi – np.: przysmak Maced.

Z kolei u kotów, regularnie wychodzących na zewnątrz na ogół pazury ścierają się same pod wpływem tarcia podczas biegania i wspinaczki. W obu przypadkach, jeśli uważamy, że nasz zwierzak ma zbyt długie pazury, możemy zainstalować w domu choćby niewielkich rozmiarów deskę lub pieniek. Koty bardzo chętnie drapią je kiedy same czują, że powinny zadbać o higienę w tym zakresie

Czy o łapy także należy dbać?

Oczywiście że tak, chociaż w nieco inny sposób. Kiedy wypuszczamy naszego kota, aby mógł się wybiegać pamiętajmy, by miał do dyspozycji naturalną miękką nawierzchnię. Doskonale spisuje się ogród lub łąka. Jeżeli zwierzę będzie zbyt często biegało po betonie nie tylko zetrze delikatne poduszki łap, ale także narażamy je na to, że przez przypadek nadepnie na rozbite szkło lub inne niebezpieczne przedmioty. Dbajmy także o zbilansowaną dietę, która zagwarantuje, że skóra naszego kota będzie odpowiednio wytrzymała.

Pielęgnacja łap i pazurów u kota pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat, oszczędzi mu wielu niepotrzebnych wizyt u weterynarza i stresu, a nam pozwoli jak najdłużej cieszyć się z obecności ukochanego zwierzaka.