Opublikowano

Dlaczego kot ma obwisły brzuch? Nie, twój kot nie jest gruby!

Większość właścicieli kotów upatruje przyczyn wiszącego brzucha kota w nadwadze spowodowanej przekąskami lub jako konsekwencję zabiegu sterylizacji. Okazuje się jednak, że fałda na brzuchu odgrywa ważną rolę w anatomii kotów.

Funkcje i cechy „obwisłego brzucha” kota

Na wstępie należy obalić mit, że wiszący brzuch to pokłosie zabiegu sterylizacji – ta część anatomiczna kota jest widoczna również u zwierząt, które takiego zabiegu nie przechodziły. Dalej nie jest to również kwestia diety kota o wysokim bilansie energetycznym. Ta część ciała znana jest w anatomii jako „primordial pouch”, znajduje się na brzuchu jest właściwie nadmiarem skóry, która biegnie przez całą długość kota i jest najbardziej widoczna w pobliżu tylnych nóg. Wszystkie koty, niezależnie od ich wielkości czy płci, mają tę fałdę, która służy kilku ważnym celom. Po pierwsze, skóra zapewnia amortyzację  i ochronę. W naturze podczas walki, kiedy koty mogą celować tylnymi nogami we wrażliwe żołądki drugiego. Luźna fałda skóry pozwala kotu uwolnić się, gdy zostanie złapany  przez przeciwnika lub drapieżnika.

Duży brzuch u małego kota

Jednak „primordial pouch” nie służy jednie do  samoobrony. Luźna skóra ułatwia mu pełne rozciągnięcie ciała podczas biegania i zapewnia elastyczność podczas innych codziennych czynności, takich jak przeciąganie się i skakanie. Naukowcy są również przekonani, że ta dodatkowa skóra pozwala żołądkom kotów rozszerzać się, gdy zdobędą duży posiłek – jest to ważna kwestia dla dzikich odpowiedników Twojego kota domowego, które muszą polować na swój pokarm.

Wielkość fałdy skórnej twojego zwierzaka będzie się różnić w zależności od jego wielkości, wieku, rasy i wagi. Jednak z reguły starsze i cięższe koty mają bardziej wyraziste woreczki. Jest to naturalny proces, ponieważ metabolizm zwalnia wraz z wiekiem, a organizm zwierzęcia zaczyna gromadzić nadmiar tłuszczu. Koty, które kiedyś miały nadwagę i zrzuciły dodatkowe kilogramy, mają również zwykle wyraźniejsze klapy na brzuchu, ponieważ ich skóra rozciąga się, aby dostosować się do większej wagi i objętości ciała.

Otyłość, nadwaga czy genetyka kota?

Chociaż obwisły żołądek jest zjawiskiem normalnym u kotów, ważne jest aby odróżnić „primordial pouch” od otyłości, która może zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia. Ponieważ koty domowe nie muszą polować na jedzenie, jest to częsty problem, który należy monitorować. Możesz łatwo odróżnić ten fałd skórny od tego wynikającego z nadwagi, obserwując spacer zwierzęcia: brzuch będzie się luźno kołysać i wisieć nisko, podczas gdy zapasy tłuszczu są zwykle twardsze i bliżej budowy zwierzęcia. Powinieneś być w stanie poczuć klatkę piersiową swojego kota, kiedy dotkniesz jego boków, ale jego kości nie powinny być widoczne pod futrem. Jeśli okaże się, że kot ma nadwagę, spróbuj regularnie dostosowywać jego porcje i angażować go w interaktywną zabawę, na przykład z wędką lub piłką. Zadbaj o zbilansowaną karmę bytową i aby ewentualne przekąski były odpowiednimi smakołykami dla kota.

Ta „pierwotna sakiewka” jest ważną częścią anatomii Twojego zwierzaka, która pozwala mu biegać, skakać, rozciągać się i jeść w naturalny sposób. Utrzymując kota w prawidłowej wadze i odpowiednio dostosowując jego pożywienie i poziom aktywności, możesz zapewnić mu długie i zdrowe życie.

Rasy kotów znane z wiszącego fałdu skóry

„Pierwotna sakiewka” jest bardziej widoczna u niektórych ras kotów – zwłaszcza tych, które przypominają ich egzotycznych przodków – a w niektórych przypadkach jest nawet uważana za wzorzec rasy.

Kot Egipski Mau jest jedną z niewielu ras kotów domowych, które występowały w naturze. Przodkowie tego kota są widoczni w wielu starożytnych egipskich dziełach sztuki. Luźny brzuch wraz z płatkiem skóry rozciągającym się od klatki piersiowej do tylnych nóg daje Mau niesamowitą zdolność skakania, dzięki czemu ta rasa może biegać do 45 kilometrów na godzinę!