Opublikowano

Czym i jak myć zęby psu?

Jak pokazują badania ostatnich lat higiena jamy ustnej psa jest ważniejsza niż nam się wdawało. Czym i jak myć żeby psu, aby było to bezpieczne i efektywne? Sprawdź kiedy warto zastosować domowe sposoby na czyszczenie.

Dlaczego należy myć zęby psu?

Wydaje się na pierwszy rzut oka, że mycie zębów psa jest pewnego rodzaju fanaberią. Przecież przez wieki taka dbałość nie była potrzebna.

Zmieniają się czasy i zmienia się dieta psa. Gryzienie – niegdyś podstawowa czynność  i potrzeba życiowa psa wraz ze wzrostem popularności na mokrą dietę pozostaje niezaspokajana. Co więcej powstały również nowe rasy psów, które mają genetyczne predyspozycje do tego typu schorzeń. Te czynniki sprawiają, że kamień nazębnego stał się powszechnym problemem.

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają tempo i zakres powstawania kamienia nazębnego u psów. Po pierwsze większy problem pojawia się w przypadku ras brachycefalicznych. Krótki mały pysk sprzyja powstawaniu kamienia. Dodatkowo te rasy mają mniejszą szansę na usunięcia kamienia poprzez naturalne gryzienie. Drugim czynnikiem jest rodzaj diety. Jeśli składa się z gotowanych, a tym samym miękkich potraw lub wyłącznie mokrej karmy, nie dochodzi od naturalnego ścierania płytki nazębnej. Kolejnym czynnikiem może być zbyt duża ilość cukru w diecie.

Sam proces powstawania kamienia jest taki sam jak u ludzi. Na zębach tworzy się warstwa bakteryjna. Ta zaś pod wypływem pierwiastków zawartych w ślinie (głównie sole wapnia i magnezu) zostaje utwardzona (zmineralizowana). Tak powstały kamień może stanowić zagrożenie nie tylko dla zębów, ale również dziąseł.

Konsekwencją kamienia nazębnego są nawracające stany zapalne jamy ustnej oraz ostatnie utrata uzębienia. Widoczne objawy to nieprzyjemny zapach z pyska oraz widoczny brązowawy nalot i trzonu zębów.

Zły stan uzębienia rzutuje na pozostałe członki organizmu. Bakterie ze stanów zapalnych wraz z krwią mogą przemieszczać się do organów wewnętrznych. Powodują one zapalenia takich narządów jak jelita, płuca, żołądek czy wątroba.

Domowe sposoby na czyszczenie zębów psa

Domowe mycie zębów u psa nie jest wielkim wyzwaniem. Należy jednak przygotować odpowiednie narzędzia. Warto skorzystać z praktycznego zestawu do mycia zębów zawierającego: pastę przeznaczoną dla psa oraz szczoteczkę o dwóch końcach (do zębów trzonowych i przednich) oraz dwie szczoteczki – masażery nakładane na palec. Taki zestaw wystarcza na 3-4 miesiące regularnego szczotkowania. Dzięki końcówkom o różnej wielkości umyjesz i usuniesz kamień nazębny zarówno u małych psów jak np. York oraz u większych ras.

Mycie zębów u szczeniąt

W przypadku czyszczenia zębów szczeniąt należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze młody pies może posiadać zęby mleczne, które wkrótce zostaną zmienione na stałe. Zwróć na to uwagę, aby nieumyślnie nie powodować bólu i nie podrażniać odsłoniętych dziąseł. W tym okresie życia wiele psów może nie wymagać tak częstego i dokładnego szczotkowania, ale warto to robić nawet w formie zabawy. Im wcześniej przyzwyczaisz psa do czyszczenia jego zębów szczotką czy choćby specjalnymi chusteczkami tym łatwiej będziesz mógł to robić kiedy podrośnie. Zapoznaj szczeniaka ze smakiem pasty i pozwól mu wybrać jego ulubioną. Wybierz pastę do mycia zębów psa o smaku mięsnym, aby zachęcić go do spróbowania. Dobrym pomysłem może być posmarowanie pastą ulubionej zabawki lub zdrowego przysmaku (np. marchewki).

Każdy pies, tak jak człowiek, ma swoje własne smaki. Dlatego też i pasty dla psów występują w różnych wariantach: z olejkiem z drzewa herbacianego, miętowa oraz mięsna (wołowina). Nie używaj pasty dla ludzi. Pies z pewnością będzie ją połykał, a jak przeczytasz na opakowaniu nie wolno tego robić. Większość ludzkich past do zębów zawiera fluor, który jest wyjątkowo trujący dla psów.

Pamiętaj, aby mycie zębów psa nie okazało się dla niego torturą. Bądź spokojny i pewny siebie, ale jednocześnie delikatny. Mów do swojego zwierzaka i staraj się złagodzić napięcie głaskaniem.

Pasta do zębów dla Yorka czy Owczarka Niemieckiego?

Jeśli chodzi o zastosowanie past do zębów dla psów to podział na rasy nie jest konieczny. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej ilości pasty do wielkości czworonoga. Ilość podawanej pasty do zębów dla Yorka będzie zdecydowanie mniejsza niż dla Owczarka Niemieckiego czy innego dużego psa. Warto sprawdzić różne smaki spośród odstępnych na rynku: miętowe, mięsne czy z olejkiem herbacianym.

Istnieją również produkty w postaci past, które nie wymagają szczotkowania. Preparat od dr Seidla – Deo Pasta jest jednym z nich. Aplikacja odbywa się poprzez naniesienie pasty na zęby i dziąsła zwierzęcia oraz delikatne wmasowanie – można tego dokonać po prostu palcem. Co ważne, ten produkt jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany także u kotów czy fretek.

Czyszczenie zębów psa sodą oczyszczoną

Jedną ze znanych metod jest czyszczenie zębów psa sodą oczyszczoną. Z pomocą niewielkiej ilości wody i sody oczyszczanej można stworzyć coś w rodzaju pasy do szczotkowania zębów. Soda oczyszczona posiada odczyn zasadowy i po połknięciu może zaburzyć równowagę kwasową w żołądku i przewodzie pokarmowym. Pies z pewnością będzie mimowolnie połykał taki roztwór. Ponadto soda oczyszczona nie smakuje bardzo dobrze i może powodować, że Twój pies przestanie współpracować, gdy będziesz myć zęby. Dlatego przed zastosowaniem tej metody skontaktuj się ze swoim weterynarzem. Na niekorzyść tego rozwiązania wpływa również fakt, że koszt przygotowania takiej pasy jest niewiele mniejszy niż zakup gotowej pasty do czyszczenia zębów psów.

szczotkowanie zębów psa
Źródło:  Paul Park / Getty Images

Mycie zębów psa w domu – 9 zasad

Aby przyzwyczaić psa do mycia zębów, najlepiej zacząć od pozwolenia psu na obcowanie z pastą do zębów i szczoteczką. Możesz na początku pozwolić psu na lizanie pasty do zębów, aby przyzwyczaić się do jej smaku. Następnie możesz spróbować delikatnie wcierać pastę w zęby psa, a gdy stanie się on bardziej zrelaksowany, możesz zacząć czyścić jego zęby za pomocą szczoteczki. Ważne jest, aby robić to stopniowo i delikatnie, aby nie sprawić psu bólu ani stresu. Jeśli Twój pies wydaje się być niespokojny lub niechętny podczas procesu czyszczenia zębów, spróbuj przerwać na chwilę i zacząć od nowa, gdy pies się uspokoi.

  1. Myj zęby psa, gdy jest spokojny i zrelaksowany. Spraw, aby mycie zębów stało się codzienną rutyną – poświęć 3 minuty przed wieczornym spacerem.
  2. Użyj specjalnie zaprojektowanej szczoteczki do zębów dla psów lub w ostateczności (na próbę) szczoteczki dla ludzi o miękkim włosiu (soft lub extra-soft).
  3. Nigdy nie używaj pasty do zębów dla ludzi. Zamiast tego użyj bezpiecznej dla zwierząt pasty do zębów o smaku sprzyjającym kubkom smakowym Twojego psa.
  4. Na początku daj swojemu psu małą próbkę pasty do zębów, aby wprowadzić smak.
  5. Podnieś wargę, aby odsłonić zewnętrzne powierzchnie dziąseł i zębów psa.
  6. Szczotkuj (lub masuj) delikatnymi ruchami, aby czyścić zęby i dziąsła, tak jak Twoje własne.
  7. Oczyść powierzchnie zewnętrzne zębów. Większość psów będzie dość agresywnie reagować na próbę czyszczenia zębów od wewnętrznej strony.
  8. Pamiętaj, aby dotrzeć do tylnych górnych zębów trzonowych i psów, ponieważ zęby te mają tendencję do szybkiego osadzania się kamienia nazębnego.
  9. Po myciu nagradzaj swojego psa zabawą, pieszczotami lub ulubioną aktywnością – zasłużył na to!

Medyczny zabieg czyszczenia zębów.

W skrajnie trudnych przypadkach można wykonać oferowane przez kliniki weterynaryjne czyszczenie zębów połączone z usuwaniem płytki nazębnej. Taki zabieg z uwagi na stres często jest wykonywany pod narkozą. Co oczywiste, każde uśpienie łączy się z ryzykiem. Konieczne jest wykonanie badania serca. Czynnikiem wykluczającym zwierzę z takiego zabiegu jest również wiek. Niestety również po tak prostej operacji jak czyszczenie zębów zdarzają się późniejsze powikłania. Nie warto straszyć na wyrost, ale opinie właścicieli na temat przykrych konsekwencji można bardzo łatwo znaleźć w sieci. Koszt takiego zabiegu również jest dość wysoki i waha się od 150 do 500 zł.

Istnieje również opcja czyszczenia zębów ultradźwiękami. Te zabiegi mają w swojej ofercie salony pielęgnacji. Jest to mniej inwazyjna opcja w porównaniu do narkozy. W pierwszym kroku kamień zostaje zmiękczony, a następnie usunięty z pomocą skalera. W zależności od stopnia zakamienienia może wiązać się z wizytą od 35 minut do nawet kilku godzinnych sesji. Podstawowe czyszczenie profilaktyczne zamyka się w wydatku rzędu kilkunastu złotych. Zaawansowane usuwanie kamienia to koszt 200 – 300 zł.

Jak często myć zęby psa? Czy istnieją alternatywy?

Zęby psa powinny być szczotkowane tak często, jak to możliwe, najlepiej codziennie. Jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe warto zakupić dla swojego psa dentystyczne przysmaki lub zabawki (np.: miętową piłkę masującą dziąsła), które również pomogą w dbaniu o higienę jamy ustnej. Mycie zębów psa może być wspomagane również przez inne preparaty. Są to spraye, które nie wymagają mechanicznego szczotkowania. Często mają właściwości odświeżające oddech. Jeszcze inny rodzaj produktów dentystycznych to jednorazowe chusteczki nakładane na palec. Są nasączone specjalnym płynem, który czyści i zabezpiecza przed bakteriami.

Wpływ na zdrowie zębów psa ma również dieta zwierzaka. Na ogół zdrowsze zęby będzie miał pies, który na co dzień jest karmiony suchym granulatem. Sucha karma jest lepsza dla zębów psa niż miękka czy mokra karma. Wynika to z faktu, karma mokra przylgnie do zębów i trudno dostępnych miejsc i stanie się przyczyną próchnicy. Dodatkowo, sucha karma, pomaga w ścieraniu płytki nazębnej. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiedni granulat do wielkości psa – wiele dużych ras ma tendencje do połykania karmy.

Inny naturalny wspomagacz kondycji jamy ustnej to marchew. Oczywiście, nie wszystkie psy za nią przepadają. Warto jednak sprawdzić jak to jest w przypadku twojego pupila. Podawanie psu marchewki na dowolnym etapie jako zdrowej przekąski jest świetne dla ich zdrowia zębów, ponieważ działają one jak gryzak dentystyczny. Kiedy gryzą surowe marchewki, marchewka czyście zęby psa i pomaga w zdrapywaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej.

Co to jest choroba stomatologiczna psa?

Choroby zębów to termin używany przez lekarzy weterynarii do opisania grupy schorzeń stomatologicznych, które przyczyniają się do złego stanu zdrowia jamy ustnej. Obejmuje ona zapalenie dziąseł, choroby przyzębia, złamania zębów oraz ropnie i infekcje korzeni zębów.

W jaki sposób psy zapadają na choroby zębów?

W jamie ustnej zdrowego psa wszystkie zęby są białe, a linia dziąseł różowa i błyszcząca. Często właściciele zauważają to, gdy dostają szczeniaka, ponieważ jego zęby są lśniąco białe. Jednak z czasem zęby wielu psów zaczynają się zabarwiać na żółto lub brązowo z powodu odkładania się kamienia nazębnego, a dziąsła mogą stać się opuchnięte i czerwone, gdy rozwija się zapalenie dziąseł. Nie jest to naturalny proces starzenia się, ale wynik gromadzenia się bakterii i pokarmu na zębach w miarę upływu czasu. Jeśli ta płytka nazębna nie zostanie usunięta, choroba zębów będzie postępować. Nieleczone bakterie rozprzestrzeniają się aż do korzeni zębów, powodując rozluźnienie więzadeł mocujących zęby, co prowadzi do bolesnych, chwiejących się zębów. Bakterie mogą następnie przedostać się do krwiobiegu, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak zapalenie wsierdzia. Tej kaskadzie chorób można zapobiec dzięki właściwej higienie jamy ustnej.

Zwróć szczególną uwagę na zęby swojego psa, jeśli należy on do mniejszej rasy. Z wiekiem u psów małych ras wzrasta ryzyko wystąpienia chorób zębów, w tym zapalenia przyzębia i gromadzenia się płytki nazębnej na górnych i dolnych zębach trzonowych (tylnych). Rasy brachycefaliczne (tj. psy o spłaszczonej twarzy, takie jak mopsy, buldogi francuskie itp.) również mają tendencję do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób zębów ze względu na złą budowę (kształt) jamy ustnej i stłoczone zęby, co utrudnia utrzymanie ich zębów w czystości nawet przy zastosowaniu konwencjonalnych metod profilaktycznych.

Mycie zębów psa wodą utleniona

Używanie wody utlenionej do mycia zębów psa nie jest zalecane. Woda utleniona może być szkodliwa, jeśli zostanie połknięta przez psa, a także może podrażnić jego usta i dziąsła. Zamiast tego lepiej jest użyć specjalnie przeznaczonej dla psów pasty do zębów, która jest bezpieczna do połknięcia i zaprojektowana właśnie w celu czyszczenia zębów psów. Pasta ta zazwyczaj ma przyjemny smak, który sprawia, że mycie zębów staje się dla psa przyjemnym doświadczeniem. Ważne jest również, aby używać szczoteczki o odpowiednim rozmiarze i kształcie, aby umożliwić dokładne oczyszczenie zębów psa.